Kiedy w towarzystwie znajomych, na imprezie rodzinnej lub w niewłaściwych grupach/forach powie się głośno o nieprzesypiającym nocy – dajmy na to –  rocznym dziecku, zostaniemy zalani potokiem zdziwień i porad. Jak to? To Twój roczniak budzi się jeszcze w nocy?! Moje to już OD DAWNA śpi w swoim łóżku, we własnym pokoju i to bez pobudek, od 19 do 7 rano. Co więcej: głośno i wyraźnie mówi “Dobranoc, matulu” przed zamknięciem powiek. Musiałaś gdzieś popełnić błąd!

I tak od słowa do słowa, zaczynamy się zastanawiać, czy rzeczywiście to niespanie to nie jest przypadkiem naszą winą. W końcu WSZYSTKIE dzieci WSZYSTKICH naszych znajomych i nieznajomych przesypiają noc, a przynajmniej śpią znacznie lepiej niż nasze! Albo my jesteśmy kiepskimi rodzicami, albo z naszym maluchem jest coś nie tak…

A może prawda leży gdzie indziej?

1.Pamiętaj o Doktorze House’ie

Wszyscy kłamią.

Wszystkie opowieści o przesypiające całe noce dzieciach, które nie mieszkają w naszym domu, polecam dzielić na czworo. Ludzie kłamią, i to na potęgę, jeśli chodzi o sen własnego potomstwa. Z jakichś powodów w naszej kulturze niemowlę przesypiające całe noce bez budzenia rodziców zwykło się nazywać “aniołkiem”, a ten stan rzeczy uważać za dowód na kompetencje wychowawcze opiekunów.

Tymczasem jedna trzecia rodziców przyznała w ankiecie, że okłamuje swoich znajomych odnośnie nocnych zwyczajów swoich niemowlaków [1]. Matki i ojcowie będący pod presją idealnego rodzicielstwa, straszeni okropnymi konsekwencjami przerywanego wzorca snu u dzieci (bzdura) i zmęczeni wysłuchiwaniem porad rodem z lat 80. XX wieku (na czele z “daj mu butlę“), nie przyznają się innym, jak naprawdę śpią ich dzieci. Nie chcą być oceniani, nie chcą kolejnych wskazówek, które już przetestowali we wszelkich możliwych kombinacjach.

Po drugie, niektórzy chwalą się, że dziecko prawie przesypia noc, gdy maluch ma dwa lub trzy miesiące (a wtedy większość dzieci naprawdę nie najgorzej śpi), ale już nie wspominają o znacznym zwiększeniu się liczby pobudek po 4 m.ż. Fama o bezproblemowym nocnie niemowlaku poszła w świat, nie będziemy tego przecież odkręcać, bo czym tu się chwalić 😛

A po trzecie – wierzę, że niektórzy nie kłamią celowo, ale naprawdę nie pamiętają, co się u nich dzieje w nocy. Zwłaszcza, jeśli to matki karmiące piersią i śpiące w jednym łóżku z maluchem. Kiedy stworzenie staje się niemal samoobsługowe, a piżama matki na tę samoobsługę pozwala, naprawdę można się nie zorientować, czy i ile tych pobudek dzisiaj było. Nie pytajcie też o nocne pobudki ojców – wiemy z badań, że przeciętnego mężczyznę, nawet ojca dzieciom, nie budzi płacz malucha [2]. Niektórzy nie słyszą pobudek dziecka, ponieważ śpi ono od urodzenia w innym pokoju. Z podobnego powodu za niskiej jakości uznaje się badania nad snem małych dzieci, podczas których liczba pobudek jest ustalana na podstawie prowadzonych przez rodziców dzienniczków, a nie obiektywnych urządzeń pomiarowych.

2.Ludzie mają różne definicje przespanej nocy

Nigdy nie zapomnę, jak zatrzęsłam się z oburzenia, gdy mój mąż publicznie opowiadał, że nasze dziecko, wówczas w wieku wczesnoniemowlęcym, przesypia noc (jeśli jakimś cudem to właśnie Ty Czytelniczko lub Czytelniku usłyszałeś to od niego, wybacz, bo nie wiedział, co czyni!). Jak to przesypia?! A te pięć karmień – to co to było Twoim zdaniem małżonku???

Otóż, według wcale nie tak małej grupy rodziców pobudka na napicie się mleka i ponowne zaśnięcie nie liczy się. Jeśliby dziecko płakało, trzeba byłoby je nosić, bujać – a to owszem. Ale tak? Nakarmione na półśpiocha to prawie jak przespana noc.  Jak zwykle punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a raczej leżenia (i posiadania funkcji karmiącej).

A tak zupełnie serio, to różnie różni ludzie definiują nie tylko “przesypianie”, ale też “noc”. Dla niektórych Twoich znajomych to będzie 8 godzin, dla innych 10, albo nawet 12 godzin. Według naukowców niemowlę przesypia noc, jeśli śpi bez budzenia rodziców przez… 5 (tak, tylko pięć!) godzin z rzędu, niekiedy o ściśle określonych porach, np. między północą a 5 rano [3]. Warto więc pamiętać o różnicach definicyjnych nie tylko w rozmowach ze znajomymi, ale także podczas czytania opracowań różnych badań naukowych.

3.Niektórzy rodzice prowadzą treningi samodzielnego zasypiania u swoich dzieci…

…i często się do tego nie przyznają, albo nie kojarzą, że to co robią, to właściwie trening snu.

Niektórzy tolerują krótszy lub dłuższy płacz dziecka przed samotnym zasypianiem w łóżeczku. Inni nigdy nie reagują na nawoływanie niemowlęcia od razu, tylko wstają do niego coraz później i później. Spora grupa rodziców od niemal pierwszej doby po porodzie opiekuje się dzieckiem według schematu Tracy Hogg (o tym, dlaczego to nie najlepszy pomysł, pisałam tutaj). Będą dzieci, których stan zdrowia i temperament sprawia, że poddają się tym metodom i faktycznie przestają komunikować, że się obudziły (bo to, że nadal się budzą, nawet na dłużej niż przed treningiem, wiemy z badań).

4….a niektórzy mają szczęście. I już.

Rodzice przeceniają swój wpływ na zachowanie dziecka. Czasem wydaje im się, że to właśnie dzięki konsekwentnie prowadzonym przez nich rytuałom, wybranej porze usypiania, planowi dnia czy diecie ich dziecko śpi tak dobrze. I jakkolwiek jestem ostatnią osobą, która by twierdziła, że powyższe czynniki nie mają żadnego związku ze snem, trzeba wiedzieć, że zwykle to po prostu łut szczęścia, że trafiło im się takie dziecko: czasem o łatwiejszym temperamencie, czasem potrzebujące mniej wsparcia rodzicielskiego w nocy, czasem ssące szybko i efektywnie, co w połączeniu z dużą pojemnością piersi u mamy daje efekt rzadszego odczuwania głodu.

Badania nad bliźniętami udowodniły, że na długość snu nocnego oraz jego konsolidację (czyli brak pobudek) mają wpływ przede wszystkim czynniki genetyczne [4]. Można więc oczywiście czasami wspomóc dziecko, czasami po prostu przestać mu tu i ówdzie przeszkadzać, ale na niektóre rzeczy nie mamy wpływu. Lekcją pokory bywa dla niektórych drugie, trzecie albo jeszcze kolejne dziecko. Okazuje się wtedy, ze robimy z nim dokładnie te same rzeczy, które robiliśmy z poprzednim maluchem i… nie działają. Bo to inne dziecko. Dość wspomnieć państwa Searsów, twórców pojęcia “Rodzicielstwo Bliskości”, którym dopiero czwarta pociecha, Hayden, pokazała, co oznacza rodzicielska jazda bez trzymanki (ona właśnie była inspiracją do stworzenia terminu High Need Baby).

Jedną z korzyści przychodzenia na warsztaty, grupy wsparcia i spotkania, które organizuję, jest poznanie ludzi, którzy “też tak mają”. Którzy mówią wprost, że ich dzieci się budzą w nocy, że są tym zmęczeni, że nie chcą wypłakiwać dziecka, ale chcą zobaczyć, czy i co jeszcze można zrobić bezprzemocowo.  Dla wielu zobaczenie, że są też inni rodzice z tej samej planety, to ogromna ulga.

I na koniec dwie króciutkie statystyki:

 • tylko 6% dwumiesięczniaków i 16% dziewięciomiesięczniaków przesypia średnio 11-godzinną noc bez sygnalizowania pobudki, we własnym łóżeczku [5];
 • a aż 93,2% karmionych piersią dzieci między 13 a 24 miesiącem życia nie przesypia jeszcze całej nocy [6].

Prawdopodobnie przy każdej Twojej nocnej pobudce razem z Tobą wstają setki matek i ojców ogarniających pobudkę ich dziecka. Czy jest Ci choć ociupinę lepiej?

 • e-milka

  O to, to – ze przesypiajace dziecko to dowod na kompetencje wychowawcze rodzicow. Zauwazylam tez tendencje – im dziecko dluzej wyczekiwane i im trudniejsza byla jego droga na swiat, tym wieksza jest chec rodzicow udowodnienia, ze ich dziecko to maly ideal. A do idealu nalezy wlasnie w naszej kulturze dziecko dobrze spiace. Dziewiec lat temu o nieprzesypianiu mojej corki przestalam wspominac po pierwszych urodzinach, wlasnie dlatego, ze “wszystkie inne” dzieci juz “przesypialy”. Moja szefowa, sama matka dzieciom, choc juz nieco starszym, powiedziala kolezance, matce roczniaka “No, ale chyba takie dziecko to juz przesypia” i miala niewielkie zrozumienie dla jej workow pod oczami. Przez takie dictum temat przesypiania staje sie dla wielu tabu. Piszesz, ze 93% dzieci w wieku 2 lat nie przesypia – wiec moje, przesypiajace po 30 miesiacach wcale nie sa takimi dziwologami. 🙂 Ale jak zawsze na pocieche – takie dzieci daja popalic, ale maja czesto potencjal i mowie to jako dumna mama juz nieco starszych dzieci. Cos za cos. 🙂

 • Beata Kos

  Nigdy się nie przechwalała, że dzieci mi i ojcu dawały w nocy pospać sobie nie zawdzięczałam tego, taki ich urok był. Jak ktoś się pytał to odpowiadałam oczywiście byli tacy a raczej,takie które mi nie wierzyły. I szczerze miałam gdzieś czy wierzą czy nie. 🙂

 • Poprawione!

 • Ania Komosa

  A tam 😛 ja nie musiałam kłamać, bo moja córka mając kilka miesięcy przesypiala 6-7 godzin, a ja się budziłam mokra od mleka i się martwiłam. Potem się jej zmieniło i były 1 lub 2 karmienia, ale zjadła i spała dalej więc to nie było uciążliwe. Najgorzej około 12 miesiąca jak zaczęła mieć lęki nocne i koszmary. Ale teraz ma 15 m i znowu śpi ( zazwyczaj od 21 do 7) I dalej nie muszę kłamać 😊

 • Kamila Szreder

  To ja cie “pociesze ” moj 13 miesieczny synek do dzis tez nie przespal ciagiem 5 h. Nadal ssie w nocy piers i co noc laduje w naszym lozku. A obiecuje sobie codziennie ze to juz koniec. Brak sil na odstawienie go od piersi. Wole karmic niz miec nocne awantuty. Licze ze jak bedzie mial z 13 lat to juz bedzie sie wstydzil brac cycka mamy haha :)) pozdrawiam! Nievh moc bedzie z nami!

  • Aleksandra Włodarczyk

   :)) Mam podobnie z lękiem odstawienia od piersi, na razie jeszcze karmię ale czytając wasze wpisy już się martwię jak to będzie a raczej nie będzie bo nie dam rady. Ale może masz racje czas szybko mija jak podrośnie to się sama będzie wstydziła i się odstawi 😉

 • Urszula Wielgosz

  “aż 93,2% karmionych piersią dzieci między 13 a 24 miesiącem życia nie przesypia jeszcze całej nocy” – zakładam, że część 24+ też ma z tym problem i w związku z tym mój 2+latek budzący się dwa, a czasem i trzy razy na “cika” wpisuje się w jakąś normę 😀 współspanie jest pod tym względem fantastyczne, przynajmniej do momentu, w którym młody nie orientuje się, że lampka przy łóżku została zgaszona i zaczyna się głośno domagać zaświecenia (albo łazić po ludziach, żeby zaświecić samemu)

 • Martyna Brzezińska-Szwal

  dziękuję za ten artykuł! trafiłam na bloga przypadkiem, moja a raczej nasza historia jest taka, córcia od początku budziła się raz w nocy na karmienie (o 3), po 3 miesiącu zaczęła przesypiać tak mniej więcej co drugą noc, po 4 miesiącu przesypiała już wszystkie noce (9h bez karmienia), a jak skończyła 5 miesięcy to już nie byłam w stanie zliczyć tych pobudek 😉 teraz ma 6 miesięcy i się budzi po kilka razu… pocieszył mnie ten artykuł, bo ja naiwna zaczęłam już doszukiwać się problemów na tle nerwowym i umówiłam wizytę u neurologa 😛 super artykuł 🙂 zabieram się za czytanie reszty, jak oczywiście mała pójdzie spać 😉