Gdy pojawiają się problemy z karmieniem piersią, naturalnym zdaje się szukanie pomocy u pracowników ochrony zdrowia. Pierwsze kroki najczęściej kierujemy do położnej, pediatry lub ginekologa, jako osób profesjonalnie wspierających karmienie piersią. Cóż, chciałabym, żeby była to prawda! Niestety, ponieważ w zakresie laktacji dokształca się jedynie 7% położnych [1] (a lekarzy pewnie jeszcze mniej :/), ze świecą szukać osób, którym można zaufać w tej sprawie. Jeśli masz pod ręką pediatrę pro-kp czy położną-doradczynię, to szczerzę zazdroszczę!

A co jeśli przekazywane zalecenia są niespójne, niezgodne z aktualną wiedzą? Jeśli jedyną poradą jest przejście na mieszankę mlekozastępczą? Zanim zaczniesz rwać włosy z głowy, przeczytaj, do kogo zwrócić się po pomoc w przypadku problemów laktacyjnych:

  • Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL) – listę znajdziesz TU, IBCLC – konsultanci laktacyjni z międzynarodowym certyfikatem – TU. Niestety, mimo starań środowiska, zawód doradcy laktacyjnego nie jest nadal prawnie chroniony. Dlatego musisz sprawdzać kwalifikacje osób udzielających porad laktacyjnych. Certyfikowany doradca ma zwykle wykształcenie medyczne (lekarz, położna, pielęgniarka), rzadko jest to psycholog lub neurologopeda. Doradca ukończył także  odpowiednie szkolenie potwierdzone egzaminem oraz wielogodzinną praktykę. Warto wiedzieć, że certyfikat nie jest przyznawany raz na zawsze. Co kilka lat doradca ma obowiązek udowodnić, że aktualizuje swoją wiedzę i na podstawie zaliczonych kursów/egzaminu akredytacja jest mu przedłużana.
  • Promotor Karmienia Piersią – listę znajdziesz TU. Promotorami są osoby, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą zostać doradcami (zwykle barierą jest brak wykształcenia medycznego). Zajmują się bardziej promocją karmienia i profilaktyką trudności laktacyjnych, niż rozwiązywaniem problemów natury medycznej. Ukończone przez nie szkolenie sprawia jednak, że potrafią ocenić trudności mamy i w razie potrzeby pokierować ją do odpowiedniego specjalisty. Zapraszam do siebie mamy z Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego i okolic 🙂
  • liderka La Leche League – aktualnie w Polsce mamy tylko dwie przeszkolone akredytowane wolontariuszki: Julitę Hypki z Zielonej Góry i Katarzynę Skowrońską z Tychów – ale sytuacja jest rozwojowa!   LLL jest organizacją międzynarodową, bardzo popularną w krajach anglosaskich,więc jeśli mieszkasz poza Polską TU znajdziesz informacje o liderkach w Twoich okolicach. Prowadzą one wsparcie telefoniczne, mailowe oraz spotkania z matkami.
  • doula – lista certyfikowanych TU , choć certyfikacja nie jest wymogiem. Doula ma być niemedycznym wsparciem dla ciężarnej, rodzącej i młodej mamy. Duży nacisk w procesie kształcenia douli kładzie się na karmienie naturalne, można więc zakładać, że będzie potrafiła pomóc w tym zakresie. I znów polecam siebie w tym zakresie 🙂
  • grupy wsparcia – prowadzone przez liderki LLL, Promotorki Karmienia Piersią w ramach Mlekoteki i inne lokalne, w Klubach Mam. Ja prowadzę aktualnie grupę wsparcia dla mam w Tomaszowie Mazowieckim oraz Warszawie (Akademia Pawła Zawitkowskiego w Miasteczku Wilanów) – informacje znajdziesz na moim fanpage’u.
  • długokarmiąca mama – warto znaleźć w swojej okolicy, poprzez znajomych lub lokalne grupy na FB mamę, która karmiła swoje dziecko przez co najmniej dwa lata. Jest duże prawdopodobieństwo, że doświadczyła różnorakich problemów laktacyjnych i z powodzeniem je pokonała. Zna też lekarzy przyjaznych karmieniu piersią w Twojej okolicy.
  • grupy wsparcia online – polecam na Facebooku moją grupę na FB Wymagajace.pl – grupa w duchu RB.

A kto pomógł Tobie w przezwyciężaniu problemów z laktacją? Podziel się w komentarzu!