Nie ściemniaj, matko!

Odpowiednie zarządzanie światłem jest niezwykle ważne w przypadku dzieci, które mają problemy ze snem. Odpowiednie oznacza jednak zgodne z naturą, a nie wyssane z palca przez pseudoekspertów. Gdy kolejny raz czytam, że rodzice zabierają na Majorkę czarne, grube worki na śmieci i zaklejają nimi okna w hotelowych pokojach, spędzając codziennie trzy godziny w egipskich (czy majorkańskich raczej) ciemnościach, bo dwulatek ma drzemkę… to myślę, że może warto wątpliwości odnośnie światła słonecznego i snu rozjaśnić (sic!) ponownie.

Noworodek nie rozróżnia jeszcze dnia od nocy – śpi równie długo (a raczej równie krótko) w południe, jak o 23.00. Asymetryczny rozkład aktywności, z dłuższymi blokami snu w nocy i dłuższymi okresami czuwania podczas dnia ustala się u większości dzieci do końca 3 miesiąca życia (u niektórych aż do 6 miesiąca). Wiąże się to z dojrzewaniem układu nerwowego oraz  hormonalnego. Co ciekawe, karmienie piersią ułatwia rozwój prawidłowego rytmu okołodobowego, ponieważ kobiecy pokarm zawiera zróżnicowaną ilość melatoniny w zależności od pory dnia. Poprzez skład mleka matka (jeśli działa w zgodzie ze swoim wewnętrznym zegarem!) informuje niemowlę: „to dzień, czas na krótką drzemkę” lub „jest środek nocy, jedz i śpij dłużej”.

Warto jednak wiedzieć, że rytm okołodobowy podlega działaniu nie tylko procesów fizjologicznych, ale wpływają na niego również bodźce środowiskowe wysyłane przez rodziców, które mogą ułatwiać lub utrudniać niemowlętom rozróżnianie nocy od dnia. Ale o tym za chwilę.

Zdrowy sen jest wynikiem dobrej synchronizacji dwóch rządzących nim mechanizmów:
 1. procesu S (sleep = sen) – homeostatycznej potrzeby snu. To wewnętrzny proces odpowiadający za to, że chce nam się spać. Z każdą godziną czuwania w mózgu odkładają się produkty przemiany materii, m.in. adenozyna. Im więcej tych substancji się nagromadzi, tym silniejsza potrzeba snu, podczas którego związki te są usuwane.
 2. procesu C (cicardian = dobowy) – utrzymania stanu czuwania. To rytm okołodobowy, który odpowiada m.in. za to, kiedy mamy zasnąć i kiedy się obudzić. Główną rolę odgrywa tu odpowiednie oświetlenie – gdy wokół się ściemnia, szyszynka rozpoczyna produkcję hormonu snu. Wytwarzanie melatoniny jest hamowane wczesnym porankiem, wraz z pierwszymi promieniami słońca.

Im lepsza synchronizacja tych dwóch mechanizmów, tym lepsza jakość snu i mniej pobudek w czasie nocy. Od tego, ile dziecko przesypia godzin w ciągu doby, dla bycia wyspanym ważniejsze jest, czy główny blok snu jest w godzinach zgodnych z jego (czyli malucha, a nie rodziców!) naturalnym rytmem okołodobowym.

Gdybyśmy żyli w czasach przed rewolucją przemysłową, prawdopodobnie nawet najgorliwsi rodzice nie byliby w stanie zdesynchronizować działania dwóch mechanizmów regulujących sen. Niestety, w tym przypadku postęp cywilizacyjny nie jest naszym sprzymierzeńcem  – włączając jasne światła wtedy, gdy powinno być ciemno i zaciemniając pomieszczenia, gdy słońce jest wysoko nad horyzontem, robimy niezłe zamieszanie w mózgach maluchów!

Co może się stać, jeśli za dnia kładziemy dziecko do snu w ciemnym pokoju?

Badania wskazują, że spanie w ciągu dnia w zaciemnionym pomieszczeniu skutkuje przesunięciem rytmu okołodobowego – jeśli w czasie porannej drzemki zasłaniasz okno, wydzielanie melatoniny i moment wieczornego zaśnięcia może opóźnić się nawet o 40 minut. W praktyce wygląda to tak: dziecko już marudzi, bo jest zmęczone, potrzeba snu osiąga swoje maksimum, ale nie może spokojnie zasnąć, bo nie wytworzyło jeszcze odpowiedniej ilości melatoniny. Natomiast blokowanie dostępu światła podczas drzemki późnopopołudniowej cofa wewnętrzny zegar, co oznacza wcześniejsze pobudki rano.

Jak wspominałam, nasz wewnętrzny zegar jest czuły nie tylko na światło, ale też na sygnały płynące z otoczenia – aktywność narzuconą przez rodziców, schematy działania, dźwięki, ruch itd. Tworzenie za dnia nocnych warunków pt.  ciemno wszędzie, głucho wszędzie oraz wprowadzanie rozbudowanych rytuałów przeddrzemkowych u bardzo wielu dzieci co prawda wydłuża czas trwania drzemki, ale kosztem problemów z konsolidacją nocnego snu. Co to oznacza? Konsolidacja to grupowanie okresów snu w większe bloki czasowe. Sen nieskonsolidowany to noc pełna pobudek i/lub dłuższe pobudki, podczas których młodzież w ogóle nie jest zainteresowana dalszym spaniem (tzw. impreza np. od 2.00 do 4.00). To ja już wolę krótsze drzemki, a Ty?

Tym bardziej, że zaprogramowana genetycznie dla każdego człowieka ilość snu nie jest modyfikowalna w nieskończoność. Jeśli dziecku, jego organizmowi, wystarcza 14 godzin na dobę, a dzięki cudownemu zaciemnieniu, szumom i innym obrzędom będzie drzemał za dnia 5 godzin, to zwyczajnie, po ludzku, jego potrzeba snu (proces S) nie będzie tak silna, żeby w nocy odbębnić kolejne 12 godzin. To czysta fizjologia! Gdy na poparcie usilnego wydłużania drzemek poprzez tworzenie sztucznych warunków słyszysz hasło „sen rodzi sen”, to bądź świadoma, że jego autorem jest dr Richard Ferber, twórca i propagator metody Cry-It-Out (wypłakiwania). Czy to naprawdę jest autorytet w zakresie dziecięcego snu?

Oczywiście, niektóre niemowlęta nie potrafią samodzielnie przechodzić w kolejną fazę snu i potrzebują pomocy rodzica w dospaniu na przykład po 20 minutach drzemki. Należy wtedy obserwować wskazówki wysyłane przez dziecko i podążać za nimi.

Co więcej, udowodniono, że im mniej podczas dnia człowiek spędza czasu w jasnym, słonecznym świetle, tym dłużej zasypia i tym więcej razy budzi się w ciągu nocy. Dlatego do maksimum powinniśmy wykorzystywać naturalne dziennie oświetlenie, zamiast je blokować na czas każdej drzemki. [Swoją drogą, to jest prawdziwy argument za odbywaniem codziennych spacerów z maluchem, zwłaszcza przed południem. Nie chodzi bowiem tylko o tzw. świeże powietrze (które jest w wielu miejscach zupełnie nieświeże i niezdrowe dla niemowląt – pozdrawiam Czytelniczki z Krakowa!), ale o korzystanie z naturalnego natężenia jasnego światła na dworze. Z tego powodu dla spokojnego snu dziecka bardziej wartościowy jest spacer trwający pół godziny w godzinach porannych niż dwugodzinny na chwilę przed zmrokiem].

Gdybyś się zastanawiała, czy warunki w jakich drzemie niemowlę mają znaczenie, bo przecież śpi, a nie patrzy, to wiedz, że specjalne komórki w siatkówce oka odbierają bodźce świetlne i przekazują je do mózgu nawet wtedy, gdy powieki są zamknięte.

Jak tę wiedzę zastosować w praktyce?
 • Podczas dziennych drzemek nie zasłaniaj okien, jeśli tylko słońce nie razi dziecka w oczy
 • Jeśli Twój maluch do tej pory zawsze drzemał w zaciemnionym pomieszczeniu i wydaje Ci się, że nie umie inaczej, możesz: a) spróbować po prostu przestać je zaciemniać (wielu rodziców jest pozytywnie zaskoczonych, że nie robi to dziecku różnicy); b) codziennie stopniowo zaciemniać je w mniejszym stopniu; c) zaciemniać pokój na czas usypiania i odsłaniać okno, gdy dziecko już zaśnie; d) nie robić nic, jeśli Twój maluch mimo tego rewelacyjnie śpi w nocy 🙂
 • Zarządzanie wieczornym i nocnym oświetleniem omówiłam szerzej TUTAJ
 • Spędzaj maksymalnie dużo czasu za dnia na dworze, zwłaszcza w godzinach przedpołudniowych
 • Przemyśl aranżację okien w swoim domu – czy Twoje firanki nie blokują dostępu naturalnego światła do pokoju? Czy za dnia wszystkie rolety w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko, są podniesione?
 • Daj sobie czas na ocenę rezultatów – jeśli chodziłaś kiedyś do pracy zmianowej lub podróżowałaś za Ocean, to wiesz, że potrzeba od kilku dni do nawet 2 tygodni, aby wewnętrzny zegar dostosował się do nowych warunków. Cierpliwości!

 

2019-01-16T00:32:24+00:00By |Dziecko, Maluch, Niemowlę, Sen|

14 komentarzy

 1. Zuzia - SzpinakRobiBleee.pl 28 października 2016 at 21:09 - Reply

  Super 🙂 Ja czuję, że nam właśnie brakuje strasznie spacerów ostatnio…ale na szczęście mamy już zielone światło od lekarki! Mam nadzieję, że nie skończy się to kolejnym choróbskiem 🙂

  Masz rację! Nie można na siłę przedłużać dziecku snu w dzień, to wtedy odbije się na śnie nocnym. Czasami mam wrażenie, że niektórzy rodzica (ze mną włącznie) chcieliby, by maluchy 90% dnia spały :D:D A realia niestety są zupełnie inne 🙂

  • Magdalena Komsta 28 października 2016 at 22:50 - Reply

   taaak, dwie drzemki po dwie godziny i jeszcze calutka noc od 19 do 7, żeby człowiek się z pracą obrobił 😀 Pomarzyć dobra rzecz 😉

 2. Madzia Paweł Laurka Kotwa 31 października 2016 at 14:15 - Reply

  Mądre. Przestaję zaciągać rolety nad ranem i zobaczymy 😀 Cała reszta jest zgodna z Twoim wpisem. Najgorzej jest jednak upalnym latem, gdy rolety są zbawieniem, ponieważ mamy te odbijające, ich zaciągnięcie pozwala na to, by temperatura w pomieszczeniach nie podniosła się do 30 stopni.

 3. Magdalena Komsta 19 grudnia 2017 at 12:27 - Reply

  Jeśli to nie zaburza snu nocnego lub nie opóźnia pory kładzenia się spać, to można nic nie robić. A jeśli chcemy poeksperymentować to w momencie kładzenia na drzemkę i przez całą drzemkę włączamy sztuczne światło, takie jak w pozostałej części domu.

 4. Natalia 3 lipca 2018 at 09:34 - Reply

  Czy te spacery dzienne powinny odbywac sie w momentach aktywnosci dziecka czy to bez roznicy? Mieszkam w Wietnamie. Jedyny moment kiedy nie jest zbyt upalnie by wyjsc jest barxzo rano kiedy dziec jeszcze spi. Ma sens?

 5. Edyt 5 lipca 2018 at 11:39 - Reply

  A co jeśli i dziecko i rodzic lubią sobie pospać i rozwlekać poranek na długo. Tzn ja przed 11 nie jestem w stanie się ogarnąć.. ani ja ani dzieć. Z przerwami ale do ok 11/12 czasem 12:30 mamy drzemki i ja i ona. Nie ma wiec mowy za bardzo o wyjściu na spacer przed południem… znaczy jest mowa ale ja tez korzystam na tym ze młoda ma drzemkę o tej porze. Albo jem śniadanie albo dosypiam (bo lubie) albo ogarniam chatę. Młoda wiek 3,5 mc

  • Kiki 9 lipca 2018 at 09:38 - Reply

   Tez mam ten problem!

 6. Basia 11 sierpnia 2018 at 10:22 - Reply

  Kurcze a ja się zastanawiam czemu moja córka wstaje codziennie o 5. Bardzo wartościowy wpis😊

 7. Mika 7 września 2018 at 21:47 - Reply

  A co z oświetleniem w ciągu nocy? Czy zostawiamy dziecię (moja 2 mc) w całkowitych ciemnościach? Spotkałam sie z opinia położnej, że musi byc nocą choc odrobina światła tam, gdzie małe śpi, bo… dziecko zapomina oddychać. Prawda to?

 8. ola 15 października 2018 at 14:39 - Reply

  Hmm… ja Lubie spać i bardzo nie Lubie kiedy latem o 5 rano słońce świeci w moje okna bo mnie to wybudza. Myślę ze większość osób z tego powodu używa zasłon i rolet. W pokoju córki też zaslaniamy rolety i dzięki temu mała nie budzila się o 4-5 marudna. (Ewidentnie to światło kazalo jej się obudzic 😉 ). Ciemne zasłony i sen nocy od 20:00 do 7:00. Dzięki temu drzemki w ciągu dnia też się fajnie rozkladaly i córka ładnie zasypiala o 20:00. Nie demonizowalabym tak tych zaslonietych okien. Na wakacjach okna zaslanialam jej kocem w hotelu 😉

 9. Dorota 29 października 2018 at 02:22 - Reply

  Fajny artykuł, wogóle masa ważnych informacji popartych sprawdzonymi faktami. Ale ale – moja córcia (5mc) śpi 12h (od 19 do 7) od urodzenia. W penym momencie zaczęły się kłopoty z krótkimi drzemkami (40min). Nie mam nic przeciwko takim drzemkom, ale mała budziła się płaczliwa i zmęczona, i właśnie zaciemnienie pokoju spowodowało wydłużenie drzemek oraz czasu czuwania, i poprawę humoru. Ale tak było przez jakieś 6 tyg. Nadal śpi tak samo w nocy, ale w ciągu dnia ponownie budzi się zmęczona itp. i nie jest w stanie czuwać dłużej niź godzinę. Do tego późnym popołudniem mimo zmęczenia, nie daje rady przysnąć nawet na chwilę. Szkoda mi jej okropnie. Co robic?

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WEBINAR "MOJE DZIECKO PÓŹNO CHODZI SPAĆ!"
KUP TERAZ!