Jak przygotować sypialnię, aby wspierała sen Twojego dziecka?

wrz 6, 2017 | Dziecko, Rodzice, Sen | 13 Komentarze

Czyste prześcieradło, przewietrzony pokój, łóżeczko ze szczebelkami lub dorosłe, zabezpieczone barierką. Czy to oznacza, że sypialnia zapewnia komfortowe warunki do snu dla Twojego dziecka? Niekoniecznie. Niestety, w wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawę z kilku istotnych elementów, które mogą mieć wpływ na trudności z zasypianiem lub ilość pobudek, a które często dość łatwo można poprawić.

Zaciemnienie

Jest naprawdę bardzo, bardzo ważne! Regulacja rytmu okołodobowego jest zależna przede wszystkim od natężenia światła słonecznego. Melatoninę, czyli hormon odpowiedzialny za sen, nazywa się także „hormonem ciemności” [1]. Jej produkcja może osiągnąć odpowiedni poziom wyłącznie w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu.

Co ciekawe także poziom leptyny – hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości – zależy od stopnia ciemności. Im ciemniej, tym wyższy poziom leptyny, a więc mniejsze odczuwanie głodu w nocy  [2]. Zastanawiające, czy i jaki może to mieć związek z ekstremalnie często wybudzającymi się na nocne karmienia dziećmi…

Wracając do konkretów: ważne jest takie przygotowanie okna, aby nie wpuszczało do sypialni sztucznego ani naturalnego, porannego światła. Służą do tego:

  • rolety zewnętrzne;
  • rolety wewnętrzne zaciemniające;
  • zasłony zaciemniające.

Nie wystarczy, aby rolety czy zasłony były z ciemnego materiału. Chodzi o to, by były pokryte specjalną gumą lub folią. Przy ich kupnie należy więc zwracać uwagę nie na kolor, a na obecność słowa “zaciemniające” (blackout).

Rozwiązaniem tymczasowym jest przyklejenie do okien czarnych worków na śmieci lub folii aluminiowej. Tylko uważajcie, prowizorki są najtrwalsze 😉 Na wyjazdy można brać ze sobą montowane na przyssawki zasłony (np. takie).

Jednocześnie w sypialni nie powinniśmy zostawiać włączonego na noc żadnego źródła światła – wyłączamy więc projektorki, świecące zabawki, lampki, podświetlenia niani elektronicznej, wyświetlacze innych sprzętów itd.

Jeśli musimy w nocy skorzystać ze światła (by przewinąć lub nakarmić dziecko), ważne jest, aby było to światło możliwie jak najsłabsze i o jak najcieplejszej barwie. Włączamy je, gdy jest potrzebne i wyłączamy możliwie najszybciej.

Gdy boicie się o własne zdrowie, wchodząc do całkowicie zaciemnionego pokoju, w którym śpi dziecko lub gdy w nocy ono przychodzi do nas, można w kontakcie blisko drzwi zamontować lampkę z czujnikiem ruchu (np. taką).

Do czytania książeczek przed snem polecam słabe, czerwone lub pomarańczowe światło lampki nocnej, lampkę z klipsem przypinanym do ostatniej strony książki lub czołówkę. O tym, dlaczego kolor ma znaczenie, pisałam w artykule o wieczornym świetle.

Temperatura powietrza

Według naukowców optymalna temperatura do snu dla osoby ubranej w piżamkę zawiera się w przedziale między 16 a 19 stopni Celsjusza [3]. Im cieplej, tym sen staje się płytszy, a ludzie mają większe problemy z wieczornym i każdym ponownym zaśnięciem.

Sposobami na schłodzenie sypialni dzieliłam się już na blogu w tym artykule.

O ubieraniu dziecka do snu napisałam osobny artykuł (tutaj)  – warto na pewno wiedzieć, że dzieci śpiące w jednym łóżku z rodzicami powinny być ubierane o jedną warstwę mniej niż gdyby spały same w łóżeczku.

Wilgotność powietrza

Idealnie, jeśli wilgotność powietrza wynosi około 50% (między 40 a 60% – osobom cierpiącym na alergie zaleca się nawet jeszcze niższą wilgotność).

Warto to kontrolować  (za pomocą higrometru) nie tylko w sezonie grzewczym – w niektórych mieszkaniach, w zależności od typu budownictwa, ocieplenia bloku i umiejscowienia sypialni nawet w lecie, przy silnym nasłonecznieniu, wilgotność może być zbyt niska.

Najłatwiejszym sposobem na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w sypialni jest kupno nawilżacza powietrza – z tzw. zimną mgiełką, mierzącego stan nawilżenia powietrza i dostosowującego do tego swoją pracę oraz z odpowiednimi filtrami dla alergików.

Fajnym bonusem jest funkcja umożliwiająca dodanie do wody olejków eterycznych – polecam zwłaszcza olejek eteryczny z lawendy, o którego właściwościach pisałam tutaj.

Pamiętajmy o zasłonięciu lub wyłączeniu wyświetlacza w nawilżaczu (patrz: zaciemnienie)!

Pościel

Jeśli śpicie z dzieckiem w jednym łóżku, to ze względu nie tylko na komfort rodziców, ale i higienę oraz zdrowie, zwłaszcza w rodzinach z alergiami, należy wymieniać kołdry i poduszki co 2 lata, a materac co 10 lat [4].

Nie mogę tu nie wspomnieć o tym, że według rekomendacji do ukończenia przez dziecko 1 roku życia nie powinny w jego łóżeczku znajdować się poduszki ani luźne materiały typu kołdra czy koc (ze względu na ryzyko tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej) [5]. O bezpiecznym współspaniu z niemowlęciem szerzej pisałam tutaj.

Zwierzęta domowe

Najbardziej kontrowersyjny punkt, ale nie mogę o nim nie wspomnieć.

Wielu ekspertów z zakresu fizjologii snu zaleca, aby na noc wypraszać ze swojej sypialni psy i koty. Ich ruch może zakłócać sen, szczególnie “łatwo wybudzalnym” dzieciom. Poza tym całonocna obecność domowych zwierząt w sypialni może także nasilać objawy alergii u bardziej wrażliwych osób.

Dajcie znać w komentarzu, czy macie coś do poprawienia w swojej sypialni i kiedy ruszacie ze zmianami!

Możesz też pobrać skrót najważniejszych informacji do wydruku:

Wpis zawiera linki afiliacyjne – jeśli z nich skorzystasz, kupując produkty, nie zapłacisz więcej, a właściciel sklepu podzieli się ze mną drobną częścią swojego zysku. Będzie to dla mnie również znak, że ufasz moim rekomendacjom.

 

Przymierzasz się do organizacji sypialni dla noworodka i chcesz, aby wspierała sen i była bezpieczna dla malucha? Sprawdź szkolenie „Jak przygotować sypialnię dla noworodka?”.

13 komentarzy

  1. Jeśli byśmy nie mieli światła sztucznego wcale , to chodzilibyśmy spać zgodnie z naszym rytmem okołodobowym, czyli z kurami 🙂 I wtedy pewnie pobudki dziecko o 5.00 byłyby dla nas, dorosłych ok. Jeśli nie są ok, to proponuję jednak zaciemniać 😉

  2. Dziekuje za pomysl z workami ! Od dwoch tyg probuje bezskutecznie zaciemnic sypialnie, w ktorej zamiast dachu mamy szyby i dziecko nie może zasnąć ? mieszkanie wynajmujemy, więc ta prowizorka jest genialna ! 😉

  3. Zastanawiam się, czy roleta w nocy (a więc także parę godzin po świcie) nie zaburza regulacji cyklu dobowego poprzez szyszynkę. Po przeczytaniu tego artykułu postanowiłam jednak spróbować… i sàdzę, że uratowało to moje zdrowie psychiczne albo kp. Polecam :-).

  4. Mam półroczne dziecko które zaczyna się przemieszczać. Wiem że nie można do łóżeczka zakładać ochraniaczy na szczebelka, ale mały obija sobie głowę o szczebelka. Co jest mniejszym złem ? Poobijana głowa i wybudzanie się czy jednak założyć te ochraniacze ?

    • Są ochraniacze w kształcie rurek na rzepy.

  5. Brakuje mi informacji o dźwiękach – zostawić drzwi otwarte czy ma być absolutna cisza? Włączyć jakiś szum albo uchylić okno, żeby dolatywał dźwięk ulicy?

    • Najlepiej spać w ciszy.

  6. Czy takie kompletne zaciemnianie pokoju jest bezpieczne przy współspaniu? Moja córka w nocy czasami gdzieś zawędruje i boję się, że jak nic nie będę widzieć to coś jej zrobię przypadkiem. Dodatkowo czy skoro rano nadal jest ciemno to czy to jakoś nie rozregulowuje tego rytmu?

  7. Czy podczas drzemek w ciągu dnia też dobrze jest zaciemniać pokój? Czasem zastanawiam się czy synek nie śpi za długo 🙂

  8. A co z chrapiącym tatą? ? mnie się trafił taki egzemplarz i mam wrażenie, że córeczka się budzi od jego chrapania, bo jak ją przystawiam do piersi to nawet nie wyglada na szczególnie głodną. Ktoś tez ma taki problem? Nie chcę jeszcze dawać dziecka do osobnego pokoju, ani tym bardziej wyrzucać męża z łóżka

  9. Moje dziecko rodzi się w połowie października, kupiłam już dla niej łóżeczko. Nie mam pojęcia co dalej. Czym mam małą przykrywać.

    • Zobacz sobie rożki i śpiworki. Wybierz to, co pasuje Ci najbardziej. Akurat ja śpię od samego początku z córeczką razem, dzięki czemu nie zarywałam nocy na próbach odkładania do łóżeczka i nie miałam problemów z laktacją. Oczywiście trzeba to zorganizować, tak aby było bezpiecznie. Pozdrawiam i życzę powodzenia ?

GRUPA DLA SPECJALISTÓW

BEZPŁATNY WYKŁAD

Wykład online „Gdy maluch urodzi się chory”

TEMATY

AKTUALNOŚCI

Kup dostęp do nowego szkolenia o śnie!

Książka, która dostarczy Ci wiedzy i zapewni spokojny start w macierzyństwo.