Sen dziecka a DHA – jaki suplement wybrać?

Dzieci, które spożywają odpowiednią ilość DHA, śpią średnio o 58 minut dłużej i rzadziej wybudzają się w nocy [1]. Tymczasem polskie dzieci spożywają 20 razy MNIEJ kwasów DHA niż powinny (w wieku 1–3 lata spożycie wynosi przeciętnie 10 mg dziennie, a zalecane jest 150-200 mg/dobę) [2].

Zwykle dieta nasza i naszych dzieci jest uboga w ten składnik, a szkoda, bo DHA nie tylko promuje bardziej dojrzałe wzorce snu już od pierwszego dnia życia, ale także pomaga zachować odporność i działa przeciwzapalnie! Więcej na temat wpływu DHA na sen napisałam w obszernym artykule TUTAJ.

DHA można sobie dostarczać, zjadając tłuste ryby morskie lub algi albo poprzez suplementację. W źródłach roślinnych (np. oleju lnianym) znajdziemy inny kwas z grupy omega-3 – ALA – ale, niestety, przekształca się on w kwas DHA wyłącznie w kilku procentach [3]. Nie można więc uznać, że zbilansowana dieta roślinna zaspokoi zapotrzebowanie na ten składnik.

Jeśli dziecko jest karmione wyłącznie piersią, otrzymuje kwas DHA z mlekiem mamy, o ile oczywiście ona sama spożywa żywność w niego bogatą lub suplementuje. Jeśli maluch ma już wprowadzone pokarmy stałe, można zakładać, że ma odpowiednią ilość tego składnika, jeśli zjada 1-2 porcje tłustej ryby tygodniowo. Wielkość porcji to rozłożona dłoń dziecka bez palców (czyli ten środek dłoni).

A co jeśli nie zjada? Polskie rekomendacje podają następująco:
 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią – suplementacja min. 200 mg DHA/dobę, w przypadku małego spożycia ryb należy uwzględnić suplementację wyższą, np. 400–600 mg DHA/dobę. Wykazano bezpieczeństwo wyższych dawek – do 1 g DHA/dobę.
 • Niemowlęta – do końca 6 m.ż. suplementacja wyłącznie, jeśli dziecko karmione jest sztucznie mieszanką nie zawierającą kwasów omega-3. Po 7 m.ż. 1-2 porcje tłustej ryby tygodniowo, ew. suplementacja DHA.
 • Dzieci 1-3 r.ż. – 1-2 porcje tłustej ryby tygodniowo lub suplementacja DHA w ilości ok. 150–200 mg/dobę.
 • Dzieci powyżej 3 r.ż. – 1-2 porcje (ok. 130 g/porcję) tłustych ryb tygodniowo lub suplementacja DHA około 250 mg/dobę [4].

W brytyjskich badaniach dotyczących snu i uczenia się dawką uważaną za bezpieczną i stosowaną u zdrowych dzieci powyżej 7 r.ż., które jedzą ryby rzadziej niż 2 razy w tygodniu, jest 600 mg DHA/dobę [5].

Jakie DHA dla dziecka wybrać?

Ponieważ ciągle jestem przez Was pytana, jaki suplement z DHA powinniście podawać swojemu dziecku, zrobiłam przegląd dostępnych na polskim rynku preparatów. Wszystkie z nich mogą być spożywane przez mamy karmiące piersią oraz kobiety spodziewające się dziecka.

W tabeli znajdziecie preparaty zawierające wyłącznie DHA lub DHA wraz z witaminą D3 (którą w naszej szerokości geograficznej również suplementujemy dzieciom przez cały rok do końca 1 r.ż., a po skończeniu roczku od września od kwietnia lub przez cały rok [6]).

Nie brałam pod uwagę suplementów z dodatkiem innych witamin i składników mineralnych (powinny być dobierane indywidualnie przez lekarza według zaleceń) ani suplementów, w których zawartość DHA dla dobowej dawki była znacząco niższa niż oficjalne rekomendacje. Skupiłam się na produktach dla dzieci, które jeszcze nie potrafią przełykać kapsułek, a więc w formie płynu lub żelków.

Producenci suplementów z ryb deklarują, że ich preparaty są oczyszczone z metali ciężkich i toksyn, które mogą kumulować niektóre gatunki morskie. Dowodzą tego też badania niektórych tranów, przeprowadzone przez  Instytut Jakości Jagiellońskiego Centrum Innowacji [7]. Uważa się, że najbezpieczniejszym źródłem DHA są algi (ponieważ są wolne od zanieczyszczeń) oraz ryby pływające dziko (a nie hodowlane). Wśród ryb (a więc i olejów rybnych) za bezpieczniejsze uznaje się: sardelę, śledzia, szprotkę, makrelę atlantycką, węgorza i sardynkę.

Pod tabelą podsumowałam najlepsze – moim zdaniem – propozycje dla konkretnych grup wiekowych.

Możesz sortować tabelę według ważnego dla Ciebie kryterium.

nazwa i PRODUCENTformaod kiedy?DHAwit. Dźródło DHAcenakup teraz
Bioaron Baby 0+twist-offod narodzin100 mg400 j.m.algi20 zł / 30 dniKLIK!
Bioaron Baby 6 m+twist-offpo 6 m.ż.100 mg600 j.m.algi19 zł / 30 dniKLIK!
Bioaron Baby 24 m+twist-offpo 2 r.ż.125 mg800 j.m.olej z ryb (brak danych dot. gatunku)19 zł / 30 dniKLIK!
BioPure DHA SWANSONkapsułki do żucia o smaku owocowympo 3 r.ż.100 mg----olej z tuńczyka żółtopłetwego i bonito47 zł / 60 dniKLIK!
Bobik DHA ELANTIS FARMAtwist-offod narodzin150 mg400 j.m.algi11 zł / 30 dniKLIK!
Childrens DHA NORDIC NATURALS - płynpłyn o smaku truskawkowympo 1 r.ż.245 mg---olej z wątroby dorsza arktycznego108 zł / 95 dniKLIK!
Childrens DHA NORDIC NATURALS - żelkikapsułki do żucia o smaku truskawkowympo 3 r.ż.105 mg---olej z wątroby dorsza arktycznego96 zł / 45 dniKLIK!
DHA Kids NOW FOODSkapsułki do żuciapo 3 r.ż.400 mg---olej z wątroby tuńczyka46 zł / 20 dniKLIK!
Eye Q QPHARMA (z olejem z wiesiołka)kapsułki do żucia o smaku truskawkowympo 3 r.ż.174 mg ---olej z sardynek i sardeli100 zł / 30 dniKLIK!
Mądre rybki DHA dla dzieci SOLAGRkapsułki do żucia o smaku owocowympo 4 r.ż.200 mg---olej z wątroby tuńczyka122 zł /45 dniKLIK!
Omega-3 Rybki Mollers ORKLA HEALTH ASżelki owocowe po 3 r.ż.300 mg400 j.m.olej z sardynek i sardeli20 zł / 18 dniKLIK!
Omegamed Baby DHA SEQUOIAtwist-offod narodzin150 mg---algi 24 zł / 30 dniKLIK!
Omegamed Baby DHA+D SEQUOIAtwist-offod narodzin150 mg400 j.m.algi 27 zł / 30 dniKLIK!
Tran islandzki LYSI Kids MERCKpłyn o smaku owocowympo 3 r.ż.316 mg300 j.m.tran z wątroby dorsza, olej z tuńczyka18 zł / 96 dniKLIK!
Tran islandzki OLEOFARMpłyn o smaku cytrynowympo 3 r.ż.100 mg96 j.m.olej z wątroby dorsza18 zł/ 200 dniKLIK!
Tran norweski GALpłyn o smaku cytrynowympo 3 r.ż.253 mg240 j.m.olej z wątroby dorsza20 zł / 100 dniKLIK!
Tran norweski Mollers Baby - cytrynowy ORKLA HEALTH ASpłyn o smaku cytrynowympo 6 m.ż.300 mg200 j.m.olej z wątroby dorsza 23 zł/ 100 dniKLIK!
Tran norweski Mollers ORKLA HEALTH ASpłyn (smak owocowy, cytrynowy lub naturalny)po 3 r. ż.600 mg400 j.m.olej z wątroby dorsza 24 zł/ 50 dniKLIK!
Tran Norweski Vibovit TEVApłyn o smaku cytrynowympo 3 r.ż.600 mg400 j.m.olej z wątroby dorsza23 zł / 50 dniKLIK!
Tran Omega 3 Mama i Maleństwo DOMOWA APTECZKApłyn o smaku cytrynowympo 1 r.ż.125 mg300 j.m.olej z ryb morskich (brak danych dot. gatunku)23 zł / 50 dniKLIK!
Tran Sanostol TAKEDApłyn o smaku owocowympo 3 r.ż.400 mg400 j.m.olej z wątroby dorsza i ryb dorszowatych oraz olej z ryb dorszowatych23 zł / 46 dniKLIK!
Tran Tradycyjny z Islandii DOMOWA APTECZKApłyn o smaku cytrynowympo 1 r.ż.550 mg400 j.m.olej z ryb morskich (brak danych dot. gatunku)20 zł / 50 dniKLIK!

Możesz pobrać tabelę oraz ranking tranów wykonany przez Instytut Jakości JCI:

Konkretne propozycje

(brałam pod uwagę zawartość kwasów DHA w dziennej dawce oraz cenę miesięcznego stosowania):

Dla niemowlęcia między 0 a 6 m.ż., karmionego mieszanką mlekozastępczą, która nie ma w składzie DHA?
 • Jeśli chcesz mieć preparat 2 w 1 (DHA + odpowiednia dawka wit. D3): Bobik DHA KLIK!
 • Jeśli chcesz podawać witaminę D3 dodatkowo: Omegamed Baby DHA KLIK!
Dla niemowlęcia między 0 a 6 m.ż. karmionego piersią?
 • Nie potrzeba suplementacji; wystarczy suplementacja mamy karmiącej piersią w dawce od 200 mg do 1000 mg dziennie.
Dla mamy w ciąży lub karmiącej piersią?
 • Jeśli chcesz kupić preparat tylko dla siebie, to polecam suplement z alg: Omegamed Pregna DHA KLIK!
 • Eksperci nie zróżnicowali rekomendacji, nie wiadomo więc, ile powinna przyjmować mama karmiąca dziecko 3-miesięczne, a ile karmiąca dwulatka. Można przyjąć za bezpieczną dawkę od 200 mg do 1000 mg DHA dziennie (zakłada się bowiem, że dwulatki piją objętościowo mniej mleka, więc dodatkowo powinny DHA przyjmować z pożywieniem/suplementować)
 • Jeśli Twoje dziecko ma powyżej 6 m.ż. i chcesz kupić preparat dla Was obojga (dziecko powinno dodatkowo dostawać wit. D3): tran norweski Mollers Baby – cytrynowy KLIK!
 • Jeśli chcesz zażywać preparat multiwitaminowy dla kobiet w ciąży lub karmiących, poradź się lekarza lub farmaceuty, czy i jakie witaminy i minerały powinnaś suplementować (np. ze względu na przestrzeganie diety eliminacyjnej).
 • Mamy weganki – informacje poniżej.
Dla niemowlęcia między 6 a 12 m.ż., które zjada mniej niż 2 porcje ryby morskie tygodniowo?
 • Jeśli chcesz mieć preparat 2 w 1 (DHA + odpowiednia dawka wit. D3), z kwasem pozyskiwanym z alg: Bioaron Baby 6 m+ KLIK!
 • Jeśli chcesz podawać witaminę D3 dodatkowo, a zależy Ci na większej dawce DHA, bo aż 300 mg: tran norweski Mollers Baby – cytrynowy KLIK!
Dla dziecka między 1 a 2 r.ż., które zjada mniej niż 2 porcje ryby morskie tygodniowo?
 • Dla dzieci między 1 a 2 r.ż. preparat 2 w 1 (DHA + odpowiednia dawka wit. D3), z kwasem pozyskiwanym z alg: Bioaron Baby 6 m+ KLIK!
 • Stosunkowo drogi, choć dobrej jakości (z dzikiego dorsza) jest płyn Childrens DHA  KLIK!
Dla dziecka między 2 a 3 r.ż., które zjada mniej niż 2 porcje ryby morskie tygodniowo?
 • Dzieci powyżej 2 r.ż. preparat  2 w 1 (DHA + odpowiednia dawka wit. D3): Bioaron Baby 24 m+ KLIK!
 • Jeśli chcesz podawać witaminę D3 dodatkowo: płyn Childrens DHA  KLIK!
Dla dziecka powyżej 3 r.ż., które zjada mniej niż 2 porcje ryby morskie tygodniowo?
 • Jeśli chcesz mieć preparat 2 w 1 (DHA + odpowiednia dawka wit. D3): Bioaron Baby 24 m+  KLIK!
 • Preparat DHA+ częściowa dawka wit. D3: Tran norweski Mollers KLIK! lub tańsze: tran Norweski Vibovit KLIK! albo Tran Sanostol KLIK! 
 • Jeśli chcesz mieć sam suplement z DHA: żelki DHA Kids NOW FOODS KLIK!
Dla więcej niż jednego dziecka lub dla całej rodziny (preparat uniwersalny; zwróć uwagę na dawkowanie – kto powinien ile dostawać)?
 • jedno z dzieci młodsze niż 3 lata: Tran norweski Mollers KLIK! (skład identyczny z Tran norweski Mollers Baby; różnią się dawkowaniem);
 • wszystkie dzieci powyżej 3 r.ż.: Tran Norweski Vibovit KLIK! albo Tran Sanostol KLIK!
Dla wegan?

Jeśli jesteś weganką w ciąży, karmiącą piersią lub Twoje dziecko jest na diecie wegańskiej, możesz przyjmować suplementy oparte na DHA z alg i w roślinnej otoczce (bez żelatyny ani innych składników pochodzenia zwierzęcego):

Konsultacja merytoryczna: mgr farm. Magdalena Modzelewska

Niniejszy wpis nie zastępuje porady lekarskiej ani dietetycznej. Przed wprowadzeniem jakiejkolwiek suplementacji skonsultuj się z lekarzem.

Wpis zawiera linki afiliacyjne – jeśli z nich skorzystasz, nie zapłacisz więcej, a właściciel sklepu podzieli się ze mną drobną częścią swojego zysku. Będzie to dla mnie również znak, że ufasz moim rekomendacjom.

 

2019-01-01T15:36:04+00:00By |Dziecko, Maluch, Niemowlę, Przedszkolak, Sen, Zdrowie|

25 komentarzy

 1. Ania Brzezińska 9 stycznia 2018 at 23:40 - Reply

  na te preparaty z alg należy uważać, bo młodsze niemowlaki często uczulają.

  • stokrotka 18 czerwca 2018 at 14:38 - Reply

   Czy mogłaby Pani podać więcej szczegółów odnośnie uczulenia na Algi? Jakieś linki?
   Podawałam Bioaron Baby 6msc+ przez tydzień, 20miesięcznej córce, jakość i długość snu uległa poprawie. Niestety każdy dzień to biegunka, gdy odstawiłam, biegunka ustąpiła. Ponowię podawanie za jakiś czas, by upewnić się, że to ten suplement (jakiś jego składnik) a nie zbieg okoliczności i jakiś wirus na ten moment się przypałętał.

 2. Paulina - Biały Jack 10 stycznia 2018 at 09:42 - Reply

  A jakich rozmiarów jest ta porcja ryby? Wiadomo, dla różnego wieku różne rozmiary, ale np. dziecko po 6 miesiącu jednak zje tej ryby mniej, a często ją tylko rozgrzebie i coś pomemla 😉

 3. Anna Skrzypek 10 stycznia 2018 at 11:08 - Reply

  Dziękuję za ten wpis, zmobilizował mnie 🙂

 4. Mori-onna 12 stycznia 2018 at 14:42 - Reply

  Wow! Ja faktycznie zauważyłam, że jak jemy więcej ryb, to córka lepiej śpi, ale sądziłam, że po prostu była bardziej najedzona na noc. A tu taki zonk.

 5. […] . Świetnie opracowany tekst na temat suplementów DHA  przygotowała Magda z wymagajace.pl […]

 6. hAnna 2 lutego 2018 at 11:38 - Reply

  Hej, wyszukiwarka nie działa, jak wpisuję nazwę firmy to nie znajduje jej mimo że jest na liście – nie jest to kwestia wielkości liter bo dalej nic nie wyszukuje. Pozdrawiam

 7. mk 4 lutego 2018 at 19:13 - Reply

  Mam pytanie – dziecko powyżej 3 rż to takie które skończyło 2 lata i jest w 3 rż czy takie które skończyło 3 lata?

 8. sylwia 7 maja 2018 at 16:04 - Reply

  Nie rozumiem do końca więc proszę o podpowiedź. Lepiej podawać dziecku DHA i Wit D3 oddzielnie czy razem tymbardziej ze mamy teraz lato. Czy mogę podawać D3 i DHA razem przez wiosnę i lato? I czy powinnam syplementowac kwasy DHA podczas karmienia piersia roczne ziecko plus oddzielnie dziecku podawać?

 9. Sylwia 26 maja 2018 at 07:33 - Reply

  Od wczoraj czytam Twojego blog i prawie pod każdym artykułem chcialabym napisać świetną robota i WOW!

 10. Kamila 4 czerwca 2018 at 11:23 - Reply

  a co w przypadku dziecka 14miesięcy jedzącego dwa razy dziennie mleko Bebilon 3 Pronutra plus. Z jedzeniem stałych posiłków jest problem więc ryby dwa razy w tygodniu nie zje. Dziekuję 🙂

  • Magdalena Komsta 4 czerwca 2018 at 12:53 - Reply

   W tym wieku, jeśli dziecko nie otrzymuje DHA z pożywienia, to powinna być włączona suplementacja w dawce 150–200 mg/dobę

 11. Marta 25 czerwca 2018 at 20:39 - Reply

  Zastanawiam sie nad wyborem preparatu dla 3 latki i mam pytanie czy lepiej samo dha czy dha, ala, epa? Dziękuję

  • Magdalena Komsta 26 czerwca 2018 at 13:34 - Reply

   To zależy od różnorodności diety – ALA jest dostępny w wielu źródłach roślinnych, nie musi być suplementowany, stosunkowo łatwo go dostarczyć z pożywieniem.

 12. yenn 27 sierpnia 2018 at 16:59 - Reply

  ja suplementowałam dha przez pregna 250 dha. W sumie polecił mi ją mój lekarz i nie była droga więc się skusiłam

 13. Marlena 31 października 2018 at 03:53 - Reply

  Witam mam pytanie synek ma obecnie 7,5mięs dostaję Nan Opti pro Plus 2 jeżeli dobrze obliczylam dostaję z mleka 100mg Dha na dobę, dodatkowo od miesiąca dodaje mu Bobik DHA, dla niemowląt i dzieci, 30 kapsułek twist-off według zaleceń 1ampułka dziennie tzn 150mg łącznie 250mg DHA czy to nie za dużo? Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam Marlena

  • Magdalena Komsta 31 października 2018 at 21:35 - Reply

   DHA jest baaardzo trudne do przedawkowania – kwasów z grupy Omega-6 musiałoby być w diecie o wiele za mało, a to niemal niemożliwe.

 14. Agata 7 grudnia 2018 at 08:59 - Reply

  Witam,
  Czy są suplementy z alg dla dzieci powyżej 1 rż DHA i D3 (w jednym suplemencie) bez żelatyny w składzie? Pozdrawiam!

 15. Patrycja 17 stycznia 2019 at 17:14 - Reply

  Witam,zakupiłąm dziecku BOBIK DHA.Na opakowaniu piszę,że niemowlęta do 1 roku życia:1 kapsułka dziennie;dzieci powyżej roku życia od 1 do 2 kapsułek dziennie.Moja córka ma 16 miesięcy ,nie je ryb i jajek bo nie lubi,pije 3 razy dziennie mleko modyfikowane BEBIKO 3 po 180 ml.Jak mam dawkować?Dziękuję za odpowiedż.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WEBINAR "MOJE DZIECKO PÓŹNO CHODZI SPAĆ!"
KUP TERAZ!