Sen dziecka a DHA – jaki suplement wybrać?

sty 9, 2018 | Dziecko, Maluch, Niemowlę, Przedszkolak, Rozszerzanie diety, Sen, Zdrowie | 45 Komentarze

Dzieci, które spożywają odpowiednią ilość DHA, śpią średnio o 58 minut dłużej i rzadziej wybudzają się w nocy [1]. Tymczasem polskie dzieci spożywają 20 razy MNIEJ kwasów DHA niż powinny (w wieku 1–3 lata spożycie wynosi przeciętnie 10 mg dziennie, a zalecane jest 150-200 mg/dobę) [2].

Zwykle dieta nasza i naszych dzieci jest uboga w ten składnik, a szkoda, bo DHA nie tylko promuje bardziej dojrzałe wzorce snu już od pierwszego dnia życia, ale także pomaga zachować odporność i działa przeciwzapalnie! Więcej na temat wpływu DHA na sen napisałam w obszernym artykule TUTAJ.

DHA można sobie dostarczać, zjadając tłuste ryby morskie lub algi albo poprzez suplementację. W źródłach roślinnych (np. oleju lnianym) znajdziemy inny kwas z grupy omega-3 – ALA – ale, niestety, przekształca się on w kwas DHA wyłącznie w kilku procentach [3]. Nie można więc uznać, że zbilansowana dieta roślinna zaspokoi zapotrzebowanie na ten składnik.

Jeśli dziecko jest karmione wyłącznie piersią, otrzymuje kwas DHA z mlekiem mamy, o ile oczywiście ona sama spożywa żywność w niego bogatą lub suplementuje. Jeśli maluch ma już wprowadzone pokarmy stałe, można zakładać, że ma odpowiednią ilość tego składnika, jeśli zjada 1-2 porcje tłustej ryby tygodniowo. Wielkość porcji to rozłożona dłoń dziecka bez palców (czyli ten środek dłoni).

A co jeśli nie zjada? Polskie rekomendacje podają następująco:
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią – suplementacja min. 200 mg DHA/dobę, w przypadku małego spożycia ryb należy uwzględnić suplementację wyższą, np. 400–600 mg DHA/dobę. Wykazano bezpieczeństwo wyższych dawek – do 1 g DHA/dobę.
  • Niemowlęta – do końca 6 m.ż. suplementacja wyłącznie, jeśli dziecko karmione jest sztucznie mieszanką nie zawierającą kwasów omega-3. Po 7 m.ż. 1-2 porcje tłustej ryby tygodniowo, ew. suplementacja DHA.
  • Dzieci 1-3 r.ż. – 1-2 porcje tłustej ryby tygodniowo lub suplementacja DHA w ilości ok. 150–200 mg/dobę.
  • Dzieci powyżej 3 r.ż. – 1-2 porcje (ok. 130 g/porcję) tłustych ryb tygodniowo lub suplementacja DHA około 250 mg/dobę [4].

W brytyjskich badaniach dotyczących snu i uczenia się dawką uważaną za bezpieczną i stosowaną u zdrowych dzieci powyżej 7 r.ż., które jedzą ryby rzadziej niż 2 razy w tygodniu, jest 600 mg DHA/dobę [5].

Jakie DHA dla dziecka wybrać?

Ponieważ ciągle jestem przez Was pytana, jaki suplement z DHA powinniście podawać swojemu dziecku, zrobiłam przegląd dostępnych na polskim rynku preparatów. Wszystkie z nich mogą być spożywane przez mamy karmiące piersią oraz kobiety spodziewające się dziecka.

W tabeli znajdziecie preparaty zawierające wyłącznie DHA lub DHA wraz z witaminą D3 (którą w naszej szerokości geograficznej również suplementujemy dzieciom przez cały rok do końca 1 r.ż., a po skończeniu roczku od września od kwietnia lub przez cały rok [6]).

Nie brałam pod uwagę suplementów z dodatkiem innych witamin i składników mineralnych (powinny być dobierane indywidualnie przez lekarza według zaleceń) ani suplementów, w których zawartość DHA dla dobowej dawki była znacząco niższa niż oficjalne rekomendacje. Skupiłam się na produktach dla dzieci, które jeszcze nie potrafią przełykać kapsułek, a więc w formie płynu lub żelków.

Producenci suplementów z ryb deklarują, że ich preparaty są oczyszczone z metali ciężkich i toksyn, które mogą kumulować niektóre gatunki morskie. Dowodzą tego też badania niektórych tranów, przeprowadzone przez  Instytut Jakości Jagiellońskiego Centrum Innowacji [7]. Uważa się, że najbezpieczniejszym źródłem DHA są algi (ponieważ są wolne od zanieczyszczeń) oraz ryby pływające dziko (a nie hodowlane). Wśród ryb (a więc i olejów rybnych) za bezpieczniejsze uznaje się: sardelę, śledzia, szprotkę, makrelę atlantycką, węgorza i sardynkę.

Pod tabelą podsumowałam najlepsze – moim zdaniem – propozycje dla konkretnych grup wiekowych.

Możesz sortować tabelę według ważnego dla Ciebie kryterium.

Możesz pobrać tabelę oraz ranking tranów wykonany przez Instytut Jakości JCI:

.
Konkretne propozycje

(brałam pod uwagę zawartość kwasów DHA w dziennej dawce oraz cenę miesięcznego stosowania):

Dla niemowlęcia między 0 a 6 m.ż., karmionego mieszanką mlekozastępczą, która nie ma w składzie DHA?
  • Jeśli chcesz mieć preparat 2 w 1 (DHA + odpowiednia dawka wit. D3): Bobik DHA KLIK! lub Omegamed Baby DHA+D KLIK!
Dla niemowlęcia między 0 a 6 m.ż. karmionego piersią?
  • Nie potrzeba suplementacji; wystarczy suplementacja mamy karmiącej piersią w dawce od 200 mg do 1000 mg dziennie.
Dla mamy w ciąży lub karmiącej piersią?
  • Jeśli chcesz kupić preparat tylko dla siebie, to polecam suplement z alg: Omegamed Pregna DHA KLIK!
  • Eksperci nie zróżnicowali rekomendacji, nie wiadomo więc, ile powinna przyjmować mama karmiąca dziecko 3-miesięczne, a ile karmiąca dwulatka. Można przyjąć za bezpieczną dawkę od 200 mg do 1000 mg DHA dziennie (zakłada się bowiem, że dwulatki piją objętościowo mniej mleka, więc dodatkowo powinny DHA przyjmować z pożywieniem/suplementować)
  • Jeśli Twoje dziecko ma powyżej 6 m.ż. i chcesz kupić preparat dla Was obojga: Bioaron Baby 6 m+ KLIK!
  • Jeśli chcesz zażywać preparat multiwitaminowy dla kobiet w ciąży lub karmiących, poradź się lekarza lub farmaceuty, czy i jakie witaminy i minerały powinnaś suplementować (np. ze względu na przestrzeganie diety eliminacyjnej).
  • Mamy weganki – informacje poniżej.
Dla niemowlęcia między 6 a 12 m.ż., które zjada mniej niż 2 porcje ryby morskie tygodniowo?
  • Jeśli chcesz mieć preparat 2 w 1 (DHA + odpowiednia dawka wit. D3), z kwasem pozyskiwanym z alg: Bioaron Baby 6 m+ KLIK!
  • Jeśli chcesz uzupełniać witaminę D3 dodatkowo, a zależy Ci na nieco większej dawce DHA: Bobik DHA KLIK! lub Omegamed Baby DHA+D KLIK!
Dla dziecka między 1 a 2 r.ż., które zjada mniej niż 2 porcje ryby morskie tygodniowo?
  • Dla dzieci między 1 a 2 r.ż. preparat 2 w 1 (DHA + odpowiednia dawka wit. D3), z kwasem pozyskiwanym z alg: Bioaron Baby 6 m+ KLIK!
  • Stosunkowo drogi, choć dobrej jakości (z dzikiego dorsza) jest płyn Childrens DHA  KLIK!
Dla dziecka między 2 a 3 r.ż., które zjada mniej niż 2 porcje ryby morskie tygodniowo?
  • Dzieci powyżej 2 r.ż. preparat  2 w 1 (DHA + odpowiednia dawka wit. D3): Bioaron Baby 24 m+ KLIK!
  • Jeśli chcesz podawać witaminę D3 dodatkowo: płyn Childrens DHA  KLIK!
Dla dziecka powyżej 3 r.ż., które zjada mniej niż 2 porcje ryby morskie tygodniowo?
  • Jeśli chcesz mieć preparat 2 w 1 (DHA + odpowiednia dawka wit. D3): Bioaron Baby 24 m+  KLIK!
  • Preparat DHA+ częściowa dawka wit. D3: Tran norweski Mollers KLIK!
  • Jeśli chcesz mieć sam suplement z DHA: żelki Childrens DHA KLIK!
Dla więcej niż jednego dziecka lub dla całej rodziny (preparat uniwersalny; zwróć uwagę na dawkowanie – kto powinien ile dostawać)?
  • jedno z dzieci młodsze niż 3 lata: płyn Childrens DHA  KLIK!
  • wszystkie dzieci powyżej 3 r.ż.: Tran norweski Mollers KLIK! 
Dla wegan?

Jeśli jesteś weganką w ciąży, karmiącą piersią lub Twoje dziecko jest na diecie wegańskiej, możesz przyjmować suplementy oparte na DHA z alg i w roślinnej otoczce (bez żelatyny ani innych składników pochodzenia zwierzęcego):

Konsultacja merytoryczna: mgr farm. Magdalena Modzelewska

Niniejszy wpis nie zastępuje porady lekarskiej ani dietetycznej. Przed wprowadzeniem jakiejkolwiek suplementacji skonsultuj się z lekarzem.

Wpis zawiera linki afiliacyjne – jeśli z nich skorzystasz, nie zapłacisz więcej, a właściciel sklepu podzieli się ze mną drobną częścią swojego zysku. Będzie to dla mnie również znak, że ufasz moim rekomendacjom.

 

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób dieta dziecka wpływa na to, jak wyglądają Wasze noce? Sprawdź szkolenie „Żywienie dziecka a sen".

45 komentarzy

  1. na te preparaty z alg należy uważać, bo młodsze niemowlaki często uczulają.

    • Czy mogłaby Pani podać więcej szczegółów odnośnie uczulenia na Algi? Jakieś linki?
      Podawałam Bioaron Baby 6msc+ przez tydzień, 20miesięcznej córce, jakość i długość snu uległa poprawie. Niestety każdy dzień to biegunka, gdy odstawiłam, biegunka ustąpiła. Ponowię podawanie za jakiś czas, by upewnić się, że to ten suplement (jakiś jego składnik) a nie zbieg okoliczności i jakiś wirus na ten moment się przypałętał.

  2. A jakich rozmiarów jest ta porcja ryby? Wiadomo, dla różnego wieku różne rozmiary, ale np. dziecko po 6 miesiącu jednak zje tej ryby mniej, a często ją tylko rozgrzebie i coś pomemla 😉

    • Dla takiego ponad rocznego to 130 g, dla młodszego wielkość około rozłożonej dłoni malucha bez palców 🙂

  3. Dziękuję za ten wpis, zmobilizował mnie 🙂

  4. Wow! Ja faktycznie zauważyłam, że jak jemy więcej ryb, to córka lepiej śpi, ale sądziłam, że po prostu była bardziej najedzona na noc. A tu taki zonk.

  5. Hej, wyszukiwarka nie działa, jak wpisuję nazwę firmy to nie znajduje jej mimo że jest na liście – nie jest to kwestia wielkości liter bo dalej nic nie wyszukuje. Pozdrawiam

  6. Mam pytanie – dziecko powyżej 3 rż to takie które skończyło 2 lata i jest w 3 rż czy takie które skończyło 3 lata?

  7. Nie rozumiem do końca więc proszę o podpowiedź. Lepiej podawać dziecku DHA i Wit D3 oddzielnie czy razem tymbardziej ze mamy teraz lato. Czy mogę podawać D3 i DHA razem przez wiosnę i lato? I czy powinnam syplementowac kwasy DHA podczas karmienia piersia roczne ziecko plus oddzielnie dziecku podawać?

  8. Od wczoraj czytam Twojego blog i prawie pod każdym artykułem chcialabym napisać świetną robota i WOW!

  9. a co w przypadku dziecka 14miesięcy jedzącego dwa razy dziennie mleko Bebilon 3 Pronutra plus. Z jedzeniem stałych posiłków jest problem więc ryby dwa razy w tygodniu nie zje. Dziekuję 🙂

    • W tym wieku, jeśli dziecko nie otrzymuje DHA z pożywienia, to powinna być włączona suplementacja w dawce 150–200 mg/dobę

  10. Zastanawiam sie nad wyborem preparatu dla 3 latki i mam pytanie czy lepiej samo dha czy dha, ala, epa? Dziękuję

    • To zależy od różnorodności diety – ALA jest dostępny w wielu źródłach roślinnych, nie musi być suplementowany, stosunkowo łatwo go dostarczyć z pożywieniem.

  11. ja suplementowałam dha przez pregna 250 dha. W sumie polecił mi ją mój lekarz i nie była droga więc się skusiłam

  12. Witam mam pytanie synek ma obecnie 7,5mięs dostaję Nan Opti pro Plus 2 jeżeli dobrze obliczylam dostaję z mleka 100mg Dha na dobę, dodatkowo od miesiąca dodaje mu Bobik DHA, dla niemowląt i dzieci, 30 kapsułek twist-off według zaleceń 1ampułka dziennie tzn 150mg łącznie 250mg DHA czy to nie za dużo? Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam Marlena

    • DHA jest baaardzo trudne do przedawkowania – kwasów z grupy Omega-6 musiałoby być w diecie o wiele za mało, a to niemal niemożliwe.

    • Witam,
      Bardzo proszę o odpowiedz czy dobrze zrozumiałam. Jeżeli chce kupić tran Moilers dla siebie i 7 miesięcznego dziecka, to mam dodatkowo podawać dziecku wit. D, czy ta dawka witaminy która tam jest, jest wystarczająca?

  13. Witam,
    Czy są suplementy z alg dla dzieci powyżej 1 rż DHA i D3 (w jednym suplemencie) bez żelatyny w składzie? Pozdrawiam!

    • Nie znalazłam takich niestety.

  14. Witam,zakupiłąm dziecku BOBIK DHA.Na opakowaniu piszę,że niemowlęta do 1 roku życia:1 kapsułka dziennie;dzieci powyżej roku życia od 1 do 2 kapsułek dziennie.Moja córka ma 16 miesięcy ,nie je ryb i jajek bo nie lubi,pije 3 razy dziennie mleko modyfikowane BEBIKO 3 po 180 ml.Jak mam dawkować?Dziękuję za odpowiedż.

  15. Cześć, czy jeśli rozszerzamy już dietę (początki, młody właśnie skończył 6 msc), a nadal pije mleko mamy to oprócz DHA z posiłków wystarczy maluchowi to, że ja suplementuje? Czy kupić ten preparat dla nas obojga i wcinać to razem? 🙂

    • Wg zaleceń pow. 6 mca suplementacja u mamy kp już nie wystarcza.

  16. 300 mg Dha dla rocznego dziecka to nie zaduzo? Moj syn od urodzenia nie spał w ogole w dzień mimo, iz brał wit d + dha, teraz skonczył roczek i zaczal miec 2 drzemki dziennie, moze te algi go uczulałyu i nie mogł spac? kapsułki bioaron baby 24 +, jest brak danych o rybach, jak Pani mysli warto ryzykowac, czy lepiej kupic preparat z alg?

  17. Kochana! Hanka ma 7 m i alergie na bmk, jabłko, ryż, ryby. Czy dha może dać objawy? Uczulaja przecież białka a my podajemy tłuszcz wiec się zastanawiam…..

    • To pytanie do alergologa – nie udało mi się znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi.

  18. A co z preparatami takimi jak EstroVita czy omegaregen kids – czy to są dobre produkty czy niekoniecznie?

    • Podłączam się pod pytanie.

  19. Kupiłam Bioaron dla córki 3-latki i nie chce tego łykać, bo jest bardzo niedobre. Czy jakiś preparat jest wartościowy i jednocześnie nie pachnie i nie smakuje surową rybą?

    • Smakowe trany typu Mollers pachną trochę mniej intensywnie

  20. Niedawno zmieniliśmy mleko początkowe Hipp 1 na mleko następne Hipp 2.
    Hipp 2 w przeciwieństwie do 1 nie ma w sobie DHA. Ma natomiast kwas alfa-linolenowy (ALA) z grupy Omega-3.
    Wg producenta: „mleko HiPP 2 zawiera kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6, które organizm dziecka w II półroczu życia potrafi już przekształcić do LC PUFA (DHA, ARA)”.
    Wnioskując po słowach producenta, ALA i DHA są ze sobą powiązane. Więc czy dziecko przyjmując ALA w mleku powinno dodatkowo suplementować DHA ?

    • Tak, jeśli nie pobiera go z pożywienia.

  21. A ja chciałam zapytać o tran Mollers – piszesz, że dla dzieci od 6 m.c – mollers baby- a producent ma napisane że jest on dla dzieci powyżej 3 r.z…. wiec sama już nie wiem co wybrać, jest tam tez juz wit D, to można jeszcze podawać wit d3 typu vigantol dodatkowo?
    Proszę o odpowiedź:)

  22. Witam, mój synek 2l6m, od mniej więcej miesiąca budzi się z drzemki z płaczem i krzykiem. Noce przesypia spokojnie, choć budzi się na picie, nie zawsze dostaje. Poczytałam i są to pobudki bardziej „koszmarowe” (dziecko zaspane ale świadome, prosi o przytulanie) niż lękowe (brak kontaktu, niemożność obudzenia). Bardzo mnie to martwi i szukam powodu takiego zachowania u synka. Wyeliminowałam zęby. Czy może chodzić o dietę? Syn je jak standardowe 2 letnie dziecko – raz dobrze, raz gorzej, lepsze lub gorsze produkty. Do tej pory sen był ok, coś się zadziało i już nie jest ok, jest dramat, ale tylko na drzemce, nie wiem gdzie szukać pomocy..

  23. Mollers Baby juz podobno nie występuje, zamiast niego jedynie Baby+ ale ten jest dopiero od 3r.z. Czy jest cos innego co moge lykac z 10cio miesiecznym maluszkiem?

    • Polecam Mollers Mój pierwszy tran norweski od 4tygodnia życia

  24. O właśnie, tez sie zastanawiam… I jakie ew dawkowanie dla 10kg bobasa?

  25. Witam, czy tran mollers norweski równie
    Z nadaje się dla niemowląt? Wersja mollers baby niedostępna:(

    • Jest mollers mój pierwszy tran norweski od 4tyg zycia

  26. Tran mollers moj pierwszy tran ,jakie dawkowanie dla dziecka 1,5 rocznego z waga ok 10 kg ??? bardzo prosze o odpowiedz bo już się gubię w tych tranach ?

  27. Czy dobrze zrozumiałam, że w rankingu tranów najlepiej wypada OmegaCardio + czosnek? Czy można podawać ten suplement dzieciom 4 i 6 lat? Będę wdzięczna za Waszą opinię. Pozdrawiam serdecznie

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Utrzymaj właściwą masę ciała jedząc więcej...ryb! - […] . Świetnie opracowany tekst na temat suplementów DHA  przygotowała Magda z wymagajace.pl […]

GRUPA DLA SPECJALISTÓW

BEZPŁATNY WYKŁAD

Wykład online „Gdy maluch urodzi się chory”

TEMATY

AKTUALNOŚCI

Kup dostęp do nowego szkolenia o śnie!

Książka, która dostarczy Ci wiedzy i zapewni spokojny start w macierzyństwo.