5 chorób, które musisz wykluczyć, zanim uznasz, że to High Need Baby

cze 7, 2016 | Dziecko, Niemowlę, Zdrowie | 8 Komentarze

Czasem niemowlę pasuje do opisu High Need Baby, ale czujesz, że coś jest nie tak. Intuicja podpowiada Ci, że to nie jest tylko duża potrzeba bliskości, że ono naprawdę cierpi. Jest szereg dolegliwości, które mogą powodować u dziecka płaczliwość, rozdrażnienie, problemy ze snem i karmieniem.

W przypadku niemowlęcia  karmionego piersią warto skonsultować się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym – brak zadowolenia i snu lub stanu aktywnego czuwania po karmieniu może być objawem tego, że dziecko nie pobiera odpowiedniej ilości pokarmu (bo np. ma zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, zaburzenia funkcji ssania lub mama ma rzeczywisty niedobór pokarmu).

Oto 5 najczęściej występujących przypadłości, które można pomylić (lub które mogą współistnieć) z byciem High Need Baby:

1. Alergia lub nietolerancja pokarmowa

Dodatkowe objawy?

Nadmierne ulewanie, wymioty, biegunka, krew w kale, gazy, słabe przyrosty, niechęć do jedzenia, wyprysk alergiczny w charakterystycznych miejscach, sapka, katar.

Jak jest diagnozowana?

Odpowiednie rozpoznanie najlepiej postawi alergolog (albo bardzo dobry pediatra) na podstawie wywiadu i badania fizykalnego (czyli obejrzenia pacjenta). Może też przeprowadzić testy skórne, które wbrew obiegowej opinii są wiarygodne nawet u najmłodszych dzieci. W laboratorium bada się również kał na obecność krwi utajonej.

Co warto wiedzieć?

Najczęściej występuje alergia na białko mleka krowiego, rzadziej na białko jaja kurzego, soję, pszenicę, żyto, jęczmień, orzeszki ziemne, ryby i owoce morza. Warto pamiętać, że specjalne mieszanki mlekozastępcze dla alergików (tzw. hydrolizaty) nie leczą z alergii (więcej u Hafiji)  Przy utrzymywaniu diety przez mamę karmiącą bardzo ważne jest uważne czytanie składu produktów (np. białka mleka krowiego znajdują się w pieczywie, wędlinach, słodyczach i wielu produktach, których nie kojarzymy z nabiałem). Polecam grupę na FB „Mama karmiąca na diecie eliminacyjnej” – użytkowniczki są doświadczone i bardzo pomocne.

2. Choroba refluksowa przełyku

Dodatkowe objawy?

Intensywne ulewanie, chlustanie, wymioty, płacz po karmieniu, a przy refluksie utajonym (czyli takim, gdzie treść żołądkowa cofa się, ale jest od razu połykana, więc niemowlę nie ulewa) – częste zgłaszanie się do karmienia (wszak i dorosły gasi zgagę mlekiem) lub przeciwnie duża niechęć do jedzenia (bo kojarzy się z niemiłymi odczuciami), chrypka, niewyjaśniony kaszel, częste zapalenia krtani, płuc, bezdechy, anemia.

Jak jest diagnozowana?

Na podstawie wywiadu i badań specjalistycznych (gł. pH-metria) zleconych przez gastrologa.

Co warto wiedzieć?

U niemowląt istnieje fizjologiczna niedojrzałość dolnego zwieracza przełyku (drzwi do żołądka są tylko słabo domknięte zamiast zaryglowane na cztery spusty) i samo ulewanie, bez innych objawów i powikłań, jest raczej normą niż patologią.

3. Zakażenie układu moczowego (ZUM)

Dodatkowe objawy?

Słabe przyrosty wagi, rzadziej gorączka, bóle brzucha, wymioty.

Jak jest diagnozowane?

Wykonuje się badanie ogólne moczu z posiewem, morfologię krwi, badanie CRP (białko świadczące o istnieniu stanu zapalnego; badanie z krwi).

Co warto wiedzieć?

Mimo że to mniej wygodne, ze względu na wiarygodność wyników, poleca się pobieranie moczu do jałowych pojemników, a nie w przyklejane do ciała woreczki.

4. Zapalenie ucha środkowego

Dodatkowe objawy?

Pociąganie się za małżowinę uszną, obniżenie apetytu, gorączka, wymioty, wyciek ropny z ucha.

Jak jest diagnozowane?

W badaniu otoskopowym – czyli pediatra musi zajrzeć do ucha.

Co warto wiedzieć?

Zapalenie ucha nie bierze się z mitycznego przewiania czy niezakładania czapeczki po kąpieli. Jego przyczyną jest infekcja bakteryjna lub wirusowa pochodząca ze środka, tzn. od strony nosogardła.

5.Wzmożone napięcie mięśniowe (WNM)

Dodatkowe objawy?

Prężenie, pisk, trudności z ssaniem piersi, opieranie się podczas prób zginania rąk i nóg (np. podczas zmiany pieluszki czy ubranka), mocno zaciśnięte piąstki po 3 miesiącu życia, wczesne przewracanie się na plecy z leżenia na brzuchu, próby podciągania się do siadu.

Jak jest diagnozowane?

W poradni rehabilitacyjnej lub neurologicznej, niemowlę musi obejrzeć lekarz lub dobry fizjoterapeuta dziecięcy.

Co warto wiedzieć?

Terapeuta pracujący wg metody NDT Bobath, poza specjalnymi ćwiczeniami, pokaże Ci odpowiedni sposób pielęgnacji dziecka (noszenia, układania, przewijania, kąpania). Znasz Pawła Zawitkowskiego? On właśnie pracuje Bobathem. Jego filmiki na Youtube dostępne są TU. Warto się zapoznać, nawet jeśli Twój maluch nie ma problemów z napięciem mięśniowym.

Zerknij jeszcze do artykułu poświęconego anemii z niedoboru żelaza -> TUTAJ.

Osobnym zagadnieniem są też – choć kontrowersyjne według świata nauki – zaburzenia integracji sensorycznej (SI), o których wyczerpujący wpis umieściła Joasia Jaskółka z bloga Matka jest tylko jedna KLIK!

[showhide type=”links” more_text=”Kliknij tu, żeby rozwinąć bibliografię” less_text=”Ukryj bibliografię”]

Baka-Ostrowska M.: Zakażenie układu moczowego u dzieci. Przegląd Urologiczny 2004, 6 (38); 31-32.

Błońska M. et al.: Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci i noworodków urodzonych przedwcześnie. Medycyna Wieku Rozwojowego, 2008, XII, 4, cz.I; 912-923.

Iwańczak F., Profilaktyka alergii pokarmowej u noworodków i niemowląt. Pediatria, 2002, 3; 115-118

Marcdante K., Kliegman R. M., Jenson H. B., Behrman, R. E.: Nelson. Pediatria. Tom 2. Elsevier Health Sciences, 2013.

Sears W., Sears M., Księga wymagającego dziecka, Mamania, 2015.

http://fizjoplaner.pl/wzmozone-napiecie-miesniowe-u-niemowlat.html

[/showhide]

Niniejszy wpis nie zastępuje porady lekarskiej . Jeśli niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć jakie mogą być zdrowotne przyczyny pobudek - sprawdź szkolenie „Problemy zdrowotne a sen dziecka"!

8 komentarzy

 1. Hej, a dlaczego pediatra nie może zająć się alergią? Wypraszam sobie 🙂

  • Taki pediatra jak Ty może 🙂

  • A tak zupełnie serio to poprawiłam 😉

 2. Dodałabym tu wrodzone zakażenie cytomegalią.

 3. A np. Owsiki ? Tez mogą dawac takie objawy?

 4. Witam, myślę, że w tak fajnym wpisie warto wspominając o SI powoływać się na rzetelne publikacje. Rodzice czytając wpisy na blogach często podejmują decyzje czy iść do specjalisty, czy nie iść. Często trafiają dosyć późno, a wiele trudności można było już za ten czas wypracować. Pozdrawiam serdecznie

 5. Dodałabym krótkie wędzidełko podjęzykowe 🙂 bobas zmienia się kompletnie po podcięciu 3)

  • Jak sie Twoje dziecko zmienilo? Moj 11 miesieczny high need mial podcinane tydzien temu i jak narazie zaobserwowalam z nowosci tylko mlaskanie i wyciaganie jezyka na zewnatrz. Zachowuje sie raczej tak samo, moze jest jeszcze bardziej nerwowy i kaprysny. Ciekawa jestem jak jest u Ciebie ?

GRUPA DLA SPECJALISTÓW

BEZPŁATNY WYKŁAD

Wykład online „Gdy maluch urodzi się chory”

TEMATY

AKTUALNOŚCI

Kup dostęp do nowego szkolenia o śnie!

Książka, która dostarczy Ci wiedzy i zapewni spokojny start w macierzyństwo.