Przykrywać czy nie przykrywać?

 

Zaczyna się na porodówce. Jest tam blisko 30 stopni w cieniu, a i przecież bez tego matki w połogu pociłyby się na potęgę. Noworodki, opatulone po same uszy, przykrywane są kolejnymi kocykami i owijane w kolejne rożki (choć mamy już sporo danych, że karmieniu piersią bardziej sprzyja kontakt skóra do skóry w pierwszych dobach po porodzie). Młodzi rodzice nieformalnie uznają, że takie ludzkie malutkie tortille to stan godny powtarzania i po powrocie do domu, naśladując personel szpitalny, kontynuują przykrywaniowy proceder.

Żeby była jasność: zapobieganie wychłodzeniu jest ogromnie ważne po narodzinach i okresie noworodkowym. Sama Światowa Organizacja Zdrowia wydała na ten temat stosowny dokument [1].

Problem może pojawić się wtedy, gdy zasady dotyczące noworodków aplikujemy u dzieci kilkumiesięcznych. O samym spowijaniu i kontrowersjach z nim związanych pisałam już tutaj. Tym razem przyjrzymy się kołdrom i kocykom.

„Przykryj, bo ma zimne rączki”, mówili

Nie należy sprawdzać temperatury ciała starszego niemowlaka, dotykając jego dłoni lub stóp. One mają prawo być chłodne – zwłaszcza nocą. Nocą wszyscy jesteśmy chłodniejsi niż w ciągu dnia. Już przed zaśnięciem temperatura ciała stopniowo obniża się, osiągając najniższą wartość około czwartej rano [2].

Najlepiej kontrolować ciepłotę malucha, dotykając klatki piersiowej lub karku. Powinien być lekko ciepły i suchy. Pot, przyspieszony oddech, pozlepiane włosy to objawy przegrzania, których należy unikać.

Dlaczego kołdra lub koc to dla dziecka niekoniecznie dobry pomysł?

Używanie kołderek i koców czy jakichkolwiek innych, luźnych materiałów w łóżeczku, w którym śpi niemowlę, zwiększa ryzyko tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej [3]. Odpowiadają za to prawdopodobnie dwa mechanizmy. Po pierwsze, maluch może przykryć sobie buzię lub zaplątać się w luźny materiał i udusić. Po drugie, wraz ze stosowaniem kołder, zwłaszcza tych cięższych, rośnie niebezpieczeństwo przegrzania – a to przegrzanie jest jednym z istotnych czynników zwiększających podatność maleńkich dzieci na śmierć łóżeczkową (dlatego też nie zaleca się nakładania niemowlakom czapeczek do snu).

Na szczęście wypadki, w których pościel uniemożliwiła dziecku swobodne oddychanie, zdarzają się bardzo rzadko, ale warto mieć świadomość, że łatwo ich uniknąć. Znam rodziców, którzy przykrywali niemowlaka kocem do snu aż do momentu, kiedy na własne oczy zobaczyli, jak podnosząc nóżki do góry, przykrył sobie buzię materiałem i miał problem z wydostaniem się spod niego.

Rodzice, którzy śpią z dzieckiem w jednym łóżku, czują się najbezpieczniej kładąc dziecko na swojej kołdrze i z dala od poduszek, na wysokości klatki piersiowej dorosłego. Jeśli maluch śpi między rodzicami, warto rozważyć dwie osobne kołdry dla mamy i taty, w które oni zawijają się jak mumie, bez ryzyka nakrycia dziecka. Poza tym, dziecko śpiące w rodzinnym łóżku powinno być ubrane o jedną warstwę mniej niż gdyby spało we własnym łóżeczku (ponieważ leżą obok niego jeden lub dwa żywe kaloryfery).

Są jeszcze dwa, rzadko podnoszone powody, dla których warto zastanowić się nad zmianą pościelowej aranżacji

Jest spora grupa dzieci, która namiętnie rozkopuje się ze wszystkich okryć. Nawet, wydawałoby się, w najgłębszym śnie. Nawet, z wydawałoby się, najlżejszej bambusowej ultracieniusieńkiej pielusi. Mój brat ponoć prawie spał z nogą uniesioną do góry, żeby go nie przykrywać 😉

Dzieje się tak, ponieważ niektóre dzieci są bardziej zimnolubne niż inne i bardziej zimnolubne niż ich rodzice. Nam, dorosłym, wydaje się, że jest chłodno, że nie da się spać nieprzykrytym, że przykrywanie dostarcza komfortu, że to przyjemne. Mamy poczucie, że dziecko „powinno mieć ciepło”, bo nam w temperaturze poniżej 20 stopni (a dlaczego to dobra temperatura do snu, pisałam TUTAJ) jest po prostu zimno. Tak, Tobie może być zimno, ale Twojemu dziecku już niekoniecznie.

Ludzie różnią się między sobą warunkami, które uznają za komfort termiczny. Są tacy, którzy w zimie śpią nago, a są tacy, którzy nawet w sierpniu muszą mieć piżamę z długimi spodniami i skarpetki. Twoje dziecko może mieć INNE preferencje temperaturowe niż Ty i być może rozkopując się lub uparcie walcząc o nieprzykrywanie próbuje je wyrazić.

Ma to o tyle znaczenie, że im cieplej w pomieszczeniu i łóżku, tym sen staje się płytszy, a ludzie mają większe problemy z wieczornym i każdym ponownym zaśnięciem. Czasem więc to przykrywanie jest sabotowaniem własnych wysiłków wkładanych w przygotowanie dobrego rytuału czy warunków do nocnego snu. Kiedyś na warsztatach mama dwójki dzieci opowiedziała mi, że jej starsza córka, gdy nauczyła się mówić, powiedziała wreszcie, że jest jej bardzo gorąco w nocy i prosi być przestać ją w końcu przykrywać 😛

Jest też jeszcze jeden ważny szczegół – jeśli Twoje dziecko bardzo dużo kręci się przez sen i zmienia pozycje, to wszelkie kołdry i koce nie tylko nie spełniają swojej funkcji ocieplającej, ale mogą zaburzać sen malucha. Dlaczego? Dzieci dopiero po 4-5 roku życia zaczynają jako tako ogarniać kołdrę w nocy (korzystać z niej aktywnie, poprawiać przy zmianie pozycji, wkładać między nogi, gdy śpi się na boku itd.). Wcześniej plączący się między kończynami dziecka materiał może je dodatkowo wybudzać.

Pomyśl tylko: chcesz się przekręcić z pleców na brzuch, ale nie poprawiasz sobie jednocześnie kołdry, więc nogi zaplątują Ci się w nią, robi się niewygodnie albo wyłamujesz sobie rękę w barku i budzisz zdrętwiała albo wkurzona na niewygodną pozycję. Bez kocyka po prostu przekręciłabyś się i już (jeśli Twoje dziecko śpi bardzo niespokojnie, dużo rusza nogami przy zasypianiu oraz przez sen, zerknij koniecznie na artykuł opisujący taką sytuację TUTAJ).

Podsumowując: są dzieci, które przykrywane budzą się częściej niż gdyby dać im spokój z kołdrami i kocami (przetestowane na wielu maluchach).

Co zatem zamiast kołdry?

Najbezpieczniejsze i najwygodniejsze są śpiworki, najlepiej z zamkiem błyskawicznym na dole. Można wtedy przewinąć malucha w nocy bez zdejmowania śpiworka.

Dla starszych dzieci ideałem są śpiworki z otworem na nogi i dłuższą zakładką na dole, które umożliwiają regulację temperatury bosymi stopami (w polskich sklepach niestety nie są one dostępne). Niektórzy rodzice zakładają klasyczny śpiworek i rozpinają go na dole, by młodzież miała więcej przestrzeni do poruszania się i większy przepływ powietrza.

http://www.slumbersac.co.uk/baby-sleeping-bags-with-feet/

Zasady dobierania śpiworka i piżamy w zależności od temperatury, znajdziesz na poniższej grafice (TOG oznacza grubość śpiworka, im wyższa, tym cieplejszy. Niestety nie na wszystkich śpiworkach znajdziesz tę informację):

Osobiście przerobiłam kilka różnych śpiworków, z czystym sumieniem mogę polecić na początku śpiworek Ty i My (klik!) oraz z H&M, a potem droższy, ale niezniszczalny Grobag (mieliśmy dwa różne rozmiary i różne grubości  – taki zimowy dla młodszych niemowląt, taki zimowy powyżej pół roku i taki na lato dla dzieci  powyżej 6 miesięcy). Aktualnie, moja niemal trzylatka śpi w bawełnianym śpiworku z Lidla.

Są też dzieci, zwłaszcza starsze, które nie dają się włożyć w śpiworek, bo zagraża on ich autonomii i wolności wierzgania kończynami. Wtedy ubieranie na cebulkę, w dwie warstwy (np. body z krótkim rękawem i na to pajac albo body z długim rękawem plus półśpiochy plus bluzka) albo inwestycja w piżamę z wełny merynosa wydaje się być dobrym rozwiązaniem (wełna dobrze izoluje ciepło, jednocześnie odprowadzając wilgoć, gdybyśmy się spocili). I zaufaj mi: jeśli przez dwie noce się nie przeziębiło, to znaczy, że NA PEWNO nie jest mu za zimno 😉

Miłego eksperymentowania z odkrywaniem dzieci!

2018-03-27T12:25:32+00:00By |Dziecko, Maluch, Niemowlę, Sen|

9 komentarzy

 1. Anna 10 kwietnia 2018 at 11:09 - Reply

  Co zrobić skoro mój noworodek (3 tyg) zasypia tylko w kokonie, w dzień czy w nocy, inaczej sen trwa 5 min i trzeba znow usypiać na cycu… A w ciasnym i ciepłym udaje się spać godz-dwie..

  • Magda 30 kwietnia 2018 at 21:29 - Reply

   To normalne, noworodki zwijaj w kokon, patrz tylko czy nie przegrzany. Nie wiem jaki masz kolon ale Jesli standardowy to pod kokon wystarczy body. Jak jest cieplo to tylko pieluszka.

 2. Kasia 11 listopada 2018 at 21:59 - Reply

  Nawet jak na porodówce jest 30 stopni, to w brzuchu mamy jest 37.

 3. Kate 12 listopada 2018 at 20:32 - Reply

  Ten tekst spadł mi z nieba. Tyle się nasłuchałam o tym, że dzieci potrzebują mieć cieplej niż dorośli. A mój synek – o zgrozo – wygląda na najbardziej zrelaksowanego na przewijaku podczas przebierania ubranka. On uwielbia leżeć goły 😀 Ma wtedy największe flow na gaworzenie. Antek, 8 tygodni 🙂

 4. Martyna 21 listopada 2018 at 13:07 - Reply

  Moja Kalina ma 3,5 miesiąca. Początkowo spała w rozku, a od około 2 miesięcy w cienkim śpiworku. Teraz przy niższych temperaturach zamieniłam spiworek na grubszy (na metce nie ma info o TOG, ale tak na oko oceniam). Pod spodem ma bawełniany pajacyk. Niestety od kilku dni mamy bardzo duże problemy za snem. Dziecko popłakuje lub mówi do mnie po chińsku ;), macha rączkami i nóżkami, wypluwa smoczek, a przy tym ma bardzo wychłodzone rączki i buzię. Kark i plecki są ciepłe, ale te lodowate rączki nieco mnie martwią i zastanawiam się czy nie jest jej za zimno. W sypialni temperatura wynosi ok 19 stopni. Inna sprawa jest taka, że jest to okres tzw skoku rozwojowego i może dziecko nie śpi, bo przetwarza nowe umiejętności. Sama nie wiem co robić, bo nie chcę jej przegrzewac, mnie mama zawijała w koce i teraz tylko zrobi się chłodniej i marzne.

  • Magdalena Komsta 21 listopada 2018 at 20:05 - Reply

   Nie zwracamy uwagi na lodowate dłonie ani stopy 🙂 Nie wiązałabym zmiany snu akurat z tym tematem.

 5. Flotka 22 listopada 2018 at 23:00 - Reply

  Nasza trzylatka nie da się nakryć niczym nawet na chwilę, problem się robi kiedy spada mocno temperatura na zewnątrz to w mieszkaniu automatycznie tez chłodniej, kilka razy już katar był po takiej nocy mimo ubierania na cebulkę i skarpet. Sypia niespokojnie, bardzo się wieści i wzbudza się w nocy prawie codziennie, nigdy nie było spoconego ani chłodnego karku. Problem ogromny jest kiedy jest chora i musi wyleżeć się w cieple albo gdy chcemy nocować poza domem. Z nami nigdy nie chciała spać. Ma zdjagnozowaną sporą nadwrażliwość sensoryczną min na dotyk. Chcemy kupić kołdrę sensoryczną ale mamy obawy czy da się nią wogole nakryć. Jako niemowlę uspokajał ją kokon ale zawsze się rozplątywała szybko. Walczyć z tym nakryciem czy odpuścić? Myślałam że z wiekiem to samo zacznie przechodzić ..

 6. lucy 2 grudnia 2018 at 22:58 - Reply

  pewnie uslysze niesamowite hejty czy slowa krytyki jaka wyrodna matka.
  Nie chce przegrzewac swojego maluszka (ponad pol roku)… ale tym bardziej nie chce by sie wyziebil.
  Probowalam sposobu sprawdzania karku ale zwykle wydawalo mi sie ze nie jest dostatecznie cieply.
  Ciagle w nocy rozkopuje sie…i ze strachu by sie nie wyziebil ubieram mu na wypadek spodenki.(do body)..lub cienki spiworek cienki Luliputa Lidlowski(do pajacyka lub body w cieplejsze dni )lub sam pajacyk….i przykrywam go nagminncie swoja kadra jak tylko obudze sie i zobacze ze jest odkryry (spimy razem bo oddzielnie nie ma mowy).
  Ostatnio zauwazylam ze maluszek ma zimny lekko wilgotny kark… i nie wiem zimny czyli za lekko ubrany?
  Jak go ubierac by nie przegrzac ani by nie wyziebil sie.
  Temp w pokoju oscyluje 21-25st

 7. Ewa 18 stycznia 2019 at 16:14 - Reply

  A ja mam problem, bo jak śpi w śpiworku, to albo się przegrzewa, albo budzi, bo śpiworek mu przeszkadza. A jak śpi bez śpiworka, to łapie katar.
  A odpowiedź na post Lucy- chłodny i wilgotny- znaczy spocony z przegrzania. Późno w nocy i nad ranem nasz organizm obniża temperaturę, więc jest chłodniejszy, ale jak do tego spocony, to tzn przegrzany. Może być jeszcze inna sytuacja- zgrzał się i spocił, a po odkopaniu pot go wyziębił.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WEBINAR "MOJE DZIECKO PÓŹNO CHODZI SPAĆ!"
KUP TERAZ!