Odpieluchowanie – kiedy zacząć?

kwi 30, 2018 | Dziecko, Maluch, Odpieluchowanie | 54 Komentarze

Dawno, dawno temu większość dzieci była odpieluchowana w okolicach roczku…

…a przynajmniej tak twierdzą nasze teściowe 😉 Bo prawda może być zupełnie inna, że tak przytoczę cytat z jednej z mam z internetowej grupy:

„Moja mama zarzeka się, że ja odpieluchowałam się przed roczkiem. Pamięta jak dziś, że jak miałam niecały rok, to budziłam się w nocy, sama wychodziłam z łóżeczka i załatwiałam się na nocnik. Widziała to, gdy wstawała karmić moją młodszą siostrę. Sęk w tym, że moja siostra urodziła się, gdy miałam rok i  trzy miesiące…

Oczywiście, w czasach tetrowych pieluch:

  1. świadomość bycia mokrym / brudnym przez niemowlęta była większa niż przy wchłaniających mocz jednorazówkach;
  2. motywacja piorących i prasujących tetry rodziców była silniejsza;

więc faktycznie trening nocnikowy statystycznie rozpoczynał się wcześniej niż obecnie [1], ale z dużą ostrożnością podchodziłabym do rewelacji z cyklu „kiedyś było lepiej” i „wszystkie ogarniały temat wczesnego odpieluchowania raz-dwa”.

Oznaki gotowości do odpieluchowania

Obecnie promuje się raczej odpieluchowanie w odpowiedzi na sygnały gotowości wysyłane przez dziecko. Co ciekawe, nie ma zgody, co do tego ile z tych sygnałów gotowości powinno wykazywać dziecko i kiedy powinny się pojawić, ponieważ w zależności od konkretnego zachowania, pojawiają się one między 4 a 36 miesiącem życia [2] (niezły rozrzut, prawda?).

Oznak gotowości do odpieluchowania różni eksperci wymieniają ponad dwadzieścia [2, 3], ale najprawdopodobniej za najważniejsze można uznać:

  • zwiększenie pojemności pęcherza – czyli coraz dłuższe momenty (min. dwugodzinne) w ciągu dnia bycia suchym (np. wstanie z drzemki z suchą pieluszką). Pojemność pęcherza wzrasta najsilniej między 18 a 24 m.ż. Kontrola nad pęcherzem wraz z umiejętnością świadomego całkowitego jego opróżniania pojawia się przeciętnie w okolicach 18 miesiąca, a zwiększa się znacząco między 2 a 3 rokiem życia [4];
  • świadomość potrzeby wypróżnienia się, sygnalizowana słowami, wyrazem twarzy albo przez szukanie intymnego miejsca do załatwienia się, chowania, żeby zrobić kupkę; zmiana zachowania przez zrobieniem siusiu (wiercenie się, zaciskanie nóg, dotykanie pieluszki);
  • odczuwanie dyskomfortu po zrobieniu siusiu lub kupki – komunikowanie przez dziecko, choćby czasami, że chce, żeby je przebrać, zmienić pieluszkę;
  • komunikowanie prostych potrzeb fizjologicznych (jestem głodny, za ciepło etc., a zwłaszcza komunikowanie, choćby czasami, że chce zrobić siusiu/kupkę na moment zanim to zrobi);
  • znajomość słownictwa związanego z odpieluchowaniem (pielucha, siusiu, kupka etc.) i zainteresowanie tematem (chce posiedzieć, choćby w ubraniach, na nocniku; podąża za Tobą, gdy korzystasz z toalety i ciekawi je to. Czasem dzieci kusi wizja dorosłych majtek zamiast pieluszki);
  • stabilne siadanie i wstawanie, chodzenie bez pomocy, podstawowe umiejętności związane ze zdejmowaniem i podciąganiem spodni (ta umiejętność jest nabywana jako ostatnia, a jeśli opiekun będzie pomagał dziecku – niekonieczna dla powodzenia procesu).
Czyli kiedy zacząć?

Zdecydowana większość z oznak gotowości do odpieluchowania nie występuje przed 18 miesiącem życia. Wydaje się więc, ze to najwcześniejszy współcześnie proponowany termin rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika, pod warunkiem, że dziecko przejawia na tę naukę gotowość (patrz wyżej).

Różne instytucje zajmujące się zdrowiem dzieci rekomendują następująco:

  • Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych – zacząć, gdy rodzic i dziecko są gotowi, zwykle między 18 a 30 miesiącem życia [5];
  • Amerykańska Akademia Pediatryczna – zacząć, gdy dziecko prezentuje oznaki gotowości, około 2 roku życia [6];
  • Kanadyjskie Towarzystwo Pediatryczne – zacząć, gdy dziecko jest fizjologicznie i psychicznie gotowe [7].

Im młodsze dziecko, tym dłużej trwa nauka i ten związek jest naprawdę silny (warto więc rozważyć, czy to my jako rodzice jesteśmy gotowi na wielotygodniowe jeżdżenie na mopie). Badania wskazują, że jeśli chcemy odpieluchowanie  – w rozumieniu „wyjaśnienie o co kaman i zaprezentowanie nocnika”  – rozpocząć u dziecka półtorarocznego, to do momentu totalnego odstawienia pieluch może nam zejść nawet 16 miesięcy (!!!). Nowe badania wskazują na niewiele korzyści z rozpoczynania tak rozumianego odpieluchowania przed 27 miesiącem życia (dwa lata i trzy miesiące) [8].

Podsumowując: wydaje się sensowne rozpoczęcie nauki korzystania z nocnika w okolicach drugich urodzin, jeśli zauważamy u dziecka oznaki gotowości lub – ze względów praktycznych – jak pisze pediatra dr Carlos Gonzalez:

w pierwsze lato po drugich urodzinach

Czy nie warto się spieszyć?

Dane dotyczące konsekwencji wczesnego odpieluchowania nie są jednoznaczne. Wydaje się, że jeśli jest prowadzone w pozytywnej atmosferze, bez straszenia lub karania za wpadki nie ma ono negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne czy psychicznej dziecka [8]. Eksperci nie są zgodni, czy i jaki konkretnie wiek odpieluchowania ma związek z późniejszym kontrolowaniem zwieraczy [9, 10].

Fizjoterapeuci zwracają coraz częściej uwagę na to, że dzieci niegotowe do odpieluchowania, ale chętne do współpracy w tym temacie z rodzicami, zaczynają używać innych niż powinny grup mięśniowych do wypróżniania i może to negatywnie wpływać na pracę mięśni dna miednicy w przyszłości (krótka wypowiedź fizjoterapeutki uroginekologicznej Olgi Trybel / Fizjolady).

O odpieluchowaniu nocnym przeczytasz TUTAJ.

 

Rzetelną wiedzę na temat odpieluchowania znajdziecie w moim kursie „Odpieluchowanie bez stresu”!

54 komentarze

  1. Oooooo! Dziękuję za artykuł! Moja córka ma niecałe dwa lata i już czasem siusia na nocnik, ale bardzo się przy tym napina, tak jakby na siłę z siebie wyciskała to siusiu. Myślę, że za bardzo ją chwaliliśmy i zrobiliśmy z siusiania zbyt dobrą zabawę – teraz na siłę chce wycisnąć choć kropelkę, bo mama z tatą dają za to poztywne reakcje. Spróbuję trochę to stonować.

    • Super artykułu, pokaże go teściowej , która twierdzi że moja 22- miesięczna córeczka jest za duża na pieluszkę.

      • To i tak nieźle. Moja teściowa uważa, że mój 15-miesieczny synek juz powinien wolac ?

        • A ja powiem tak. Moj 15 miesięczny synek mówi pupa lub kupa czasami przed a czasami gdy zrobi. Chcialam go odpieluchowac w lecie bo teraz mamy luty ale jak woła pupa albo kupa to idziemy na nocnik. Jak wyjdzie tonok jak nie to nie ale już komunikuje.

  2. Najlepszy blog jaki dotad czytalam! Kazdy kolejny artykul potwierdza, ze w opiece nad dzieckiem trzeba sie kierowac tylko i wylacznie wlasna intuicja, a natura juz wie co robi! Tematy poruszaja wszystko to, co kazdego dnia razem z synkiem przezywamy. Pomagaja mi lepiej zrozumiec potrzeby mojego maluszka! Jako ze dopiero niedawno odkrylam bloga, nie natrafilam jeszcze na artykul o wprowadzaniu nowych pokarmow. Pewnie juz taki tutaj jest wiec prosze o link, bo niedlugo synek konczy 6 miesiecy i zaczynamy nowa przygode ?

  3. Świetny artykuł! Nie tak dawno byłam namawiana do wysadzania dziecka ponad 9 miesięcznego jako sposobu na odpieluchowanie około roczku. Bez większej wiedzy wydawało mi się to niezdrowe i okazuje się że dobre miałam przeczucie. A co sądzisz na temat naturalnej higieny niemowląt? Stosuję pieluchy wielorazowe i w tym środowisku jest to dość popularne jednak do mnie to też w ogóle nie przemawia z podobnych powodów co wczesne wysadzanie.

    • Dziękuję!
      Nie ma dotychczas żadnych badań dotyczących skuteczności/efektów naturalnej higieny niemowląt. Nie mam też własnego doświadczenia, żeby wypowiedzieć się chociażby subiektywnie.

  4. Artykuł spadł mi z nieba….czekam na dalszą częsć. Córka ma 28 miesięcy i odpieluchowanie idzie nam topornie, córcia niby wie, ale nie chce siadać ani na nocniku, ani na toalecie, ani na nakładce. A z drugiej strony nie chce też by ją przebierać, nie przeszkadza jej pełna pieluszka….I te komentarze zwrócone do córki!!! czemu jeszcze robi w pieluszkę….

    • Dagmara czy Twoja corka juz korzysta z nocnika lub wc? mam ten Sam problem z moja prawie 3letnia corka. one za nic nie chce usiasc na nocnik czy wc. wstrzymuje caly dzien jak biega bez pieluchy. jestem zrezygnowana jak ja uczyc skoro nie chce wspolpracowac:(

      • Mój synek miał 2,5 roku kiedy sam zaczął korzystać z nocnika. Przetestowaliśmy 5 różnych nocników. Wybrał ten podobny do prawdziwej toalety. Ja robiłam na dużej on na swojej. Niestety do dziś dnia syn skończył 3 lata i kupę robi w majtki . Oczywiście przybiega rozradowany wołając kupka ? więc tragikomedia ? zaznaczę że córka mając 1,5 roku odpieluchowana, syn no cóż przyjdzie jego pora …

    • U nas to samo….tez 28 miesiecy ma.synek i dokladnie tak samo to u nas wyglada…. 😉

      • Moja córka ma 21 miesięcy i co prawda jak zobaczy nocnik to każe ściągnąć ubranie i pampersa, posiedzi chwilkę i nic

  5. Moje dzieci są niedługo przed drugimi urodzinami. Córcia ostatnio po śnie nocnym usiadła na nocnik jak zwykle i robiła siusiu „na raty”. Wyglądało to, jak wstrzymywania moczu, następnie puszczanie strumienia. Czy to możliwe, że jest już w stanie kontrolować mięśnie, czy też raczej to przypadek? Myślę ciągle o odpieluchowaniu córki, ale niestety na razie pozostają tylko weekendy. Niedługo mam też urlop, ale w jego drugim tygodniu wyjeżdżamy na wakacje i boję się, że będzie to nieodpowiedni moment na pozbycie się pieluszki. Co o tym sądzisz? Może mogłabyś mi poradzić w tym temacie?

  6. A co robić w sytuacji kiedy dziecko (2 lata i 3 mies.) Od dobrych 5 miesięcy codziennie woła na nocnik kupkę, a sikać nie chce…?? Już próbowaliśmy różnych sposobów i nic…

  7. No dobra. Syn byl gotowy..odpieluchowany z dznia na dzien z dwiema ksiazkami. Rqno wstal i pierwsze co to bylo siusiu… i szlo super bez wiekszych wpadek przez 3 tyg. Rowno po 3 tyg przestal wolac. Sika pof siebie gdzie popadnie. Rece odpadaja bo ma osc do przedszkola za tydzien. A bez twgo go cofna do zloba. To normalne?? 2.5 roku ma. No ponad juz.

    • A infekcji układu moczowego nie ma? Albo zaparć?

  8. Bardzo ciekawe informacje a nie każdy rodzic wiem jakie są oznaki aby przejść z pieluchy na majtki ; )

  9. A co jeśli dziecko urodziło się latem? Młoda urodzona w czerwcu, poważnie zastanawiam się nad próbą odpieluchowania. Argument na TAK: od 13 miesiąca życia (czyli już prawie rok) robi dwójeczkę do nocnika. Zaczęło się przy jakimś zaparciu, teściowa tak zupełnie z głupa posadziła i chyba Młodej się spodobało, bo od tego czasu działa, wpadki zdarzają się rzadko. Argumenty na NIE: nie ma z jej strony żadnych z ww. sygnałów gotowości, nie mówi, że kupa, siku, jak się zdarzy dwójka w pieluszce, to z nią biega jakby nigdy nic… W ogóle nie bardzo chce cokolwiek robić samodzielnie, jest karmiona przeze mnie, inaczej nie zje, nie gryzie pokarmów stałych (zaburzenia SI).
    Jest sens robić próbę odpieluchowania czy może jej to jakoś zaszkodzić?

  10. A mnie zastanawia, kiedy jednak „norma” wieku jest przekroczona i warto udać się do specjalisty. Czy ponad 3 latek z pielucha to jeszcze ok? A 4 latek?

    • Do 4 urodzin nie diagnozuje się zaburzeń w tym zakresie.

    • Z mojego doświadczenia… moja córka ma 32 miesiące. Próbowaliśmy odpieluchowac się wcześniej i był ryk, krzyk, łzy i nerwy. Dałam sobie spokój. Teraz przyszło lato, rozlozylam Młodej basen, zdjelam pieluche, zalozylam strój kapielowy i warunek: jak się wysikasz do basenu to woda będzie brudna i trzeba będzie basen zwinąć. Postawiłam nocnik koło basenu i… dziecko odpieluchowalo się w 2 dni. W 2 DNI ? pieluche zakładam jej tylko na noc. W domu siku w majtki zrobiła tylko 1 raz. A od akcji minął już ponad tydzień. I moj wniosek: może warto poczekać żeby zaoszczędzić nerwów i stresu i sobie i dziecku?

  11. Ja mam pytanie. Mam córkę z zespołem Downa, 4,5 roku. Nadal z pieluchą. Czasami woła siku, ale jak usiądzie na nocnik czy nakladkę to nic nie zrobi. Mokra pielucha też jej nie przeszkadza. Chociaż z drugiej strony jak kiedyś była w wannie i po kolejnym nieudanym wysadzeniu powiedziałam to rób tutaj to bez problemu siknęła. Na stojąco oczywiście. I wydaje mi się że w tym tkwi problem, że ona nie potrafi się załatwić siedząc. Czy w tym wypadku warto się udać do specjalisty? Do jakiego?

    • Wiele dzieci, bez względu na to czy z zespołem genetycznym czy nie, preferuje załatwianie się na stojąco. Zdarza się, że chodzi o pozycję – może niższy nocnik załatwiłby sprawę. Warto porozmawiać o tym z fizjoterapeutą lub pediatrą, który zna dziecko.

      • Mój 16 miesięczny syn mówi jak robi siku do pieluchy albo kupkę. Za każdym razem. Ja zaplanowałam odpieluchowanie na lato. Ale skoro syn wysyla mi takie sygnały teraz to czy powinnam wcześniej się na to zdecydować?

  12. Czytałam ten post jakiś czas temu i zapamiętałam, że z pieluchami długo się nie rozstaniemy. Tak długo, że nawet nie pamiętałam kiedy można ewentualnie zacząć o tym myśleć. Wczoraj byliśmy na wizycie kontrolnej w poradni rehabilitacyjnej. Pani doktor, kiedy dowiedziała się, że nawet nie mamy nocnika, posłała mi takie spojrzenie, że do tej pory nie wiem czy więcej w nim było zaskoczenia, zażenowania czy współczucia dla mojego dziecka, że ma tak głupia matkę. Naprawdę niewielu jest lekarzy, którzy aktualizują swoją wiedzę.

  13. Z córką niedawno podjęliśmy trzecią próbę odpieluchowania,wykazywala wszystkie oznaki gotowości,ktore wymieniłaś,23 miesiące ma,i tak po trzech tygodniach wycierania podłóg,prania dywanów,prania ubrań wyczerpałam się psychicznie,nue chciała robić do nocnika i już,a pieluchy nie założyliśmy ani razu przez te 3 tym,dałam sobie spokój bo czasem puszczały mi nerwy i zbyt ją naciskałam i zaczęła wstrzymywać siku i kupę,założyliśmy majtki treningowe by choć podłogi mieć czyste I temat nocnika zakończyliśmy,po tygodniu skończyło się wstrzymywanie,bardzo chciała chodzić z nami do kibelka i siadać na nakładkę,chciała tylko na chwilkę usiąść,a dziś i wczoraj ni stąd i z owąd córka mówi że chce iść zrobić sisi i kupkę na mini(nakładka z myszką mini) i szkok,niedowierzanie ale jaka radość? czasem trzeba odpuścić i spróbować czegos innego

  14. A może ktoś to coś podsunie…my zaczęliśmy nieco ponad 2 lata… dziecko w domu w sukienkach najpierw bez majteczek podbiegało do nocnika i załatwiało swoją potrzebę. Oczywiście na luzie w domu. Normalnie zakładaliśmy pieluchę. W nocy pielucha Czasem rano bywała sucha. To były treningi, ale na luzie. Założyliśmy majteczki i jeszcze jakoś szło. Ale kupy wszystkie w majtkach. No, ale to treningi. We wrześniu córa poszła do żłobka. Nie naciskaliśmy, miała pieluszkę. Panie w żłobku sugerowały, że mogą już spróbować ją odpieluchować. Ale wg mnie adaptacja jeszcze nie do końca była ok, więc się nie spieszyłam – córka bardzo emocjonalnie przeżywała rozstania, dopiero po ponad dwóch miesiącach się to ustabilizowało. I dopiero jakoś po Nowym Roku zaczęliśmy próbować majteczki w żłobku, nie tylko w domu.Wszystkie kupy nadal w majtkach. Szło nawet nieźle. W końcu wczesną wiosną córka i kupy nauczyła się załatwiać tam gdzie trzeba. Noc dalej pieluszka, bo często rano pełna, więc widać było, że jeszcze nie gotowa. Oczywiście próbowaliśmy na podkładzie, ale nie wychodziło. Raz córka nawet sama chciała bez pieluchy spać, no ale się nie udawało, więc na spokojnie daliśmy sobie czas. Ale drzemki w żłobku były bez pieluchy i na sucho. W międzyczasie córkę przenieśliśmy do przedszkola. Było ok, zaadoptowała się świetnie i wpadek nie miewała. W kwietniu urodziła się siostra. W maju córa skończyła 3 lata. I jakoś niebawem po tym zaczęło się. Częste wpadki i niekiedy po prostu wszystko wprost na podłogę, kanapę, krzesło. Najczęściej w domu. W przedszkolu też, ale po miesiącu sporadyczne wpadki i bardziej tylko podsikanie. Badanie moczu ok, bez podejrzeń infekcji. Konsultowaliśmy się z psychologiem z przedszkola, ale zostaliśmy uspokojeni, że to może być reakcja na narodziny rodzeństwa i z czasem minie. We wrześniu niestety zmiana przedszkola, bo poprzednie zostało zlikwidowane w tej lokalizacji (wypowiedzenie najmu lokalu), więc poszukaliśmy innego w pobliżu miejsca zamieszkania. To też sytuacja stresowa dla dziecka, więc podchodziłam do tematu sikania spokojnie. Niestety tylko gorzej…w poprzednim przedszkolu córka podczas drzemek się nie moczyła. Tu niestety praktycznie za każdym razem. Temat wygląda tak kilka razy w ciągu dnia podsikanie, czasem centralnie wydalenie wszystkiego na podłogę, kanapę, krzesło. Ja już nie wyrabiam nerwowo przy każdym zalaniu kanapy czy krzesła. Dziś dziecko ma ponad 4 lata.Po 4 urodzinach zmieniło się to, że dłużej wytrzymuje, np. podsika się tylko raz lub dwa…przeważnie pod koniec dnia. Bywają sporadycznie dni suche. Noc oczywiście pielucha, bo ewidentnie nie widać gotowości. Czekamy w kolejce do urologa. Ale od samego pediatry słyszę, że raczej nas zbędą, bo raczej urolog się przygląda gdy dziecko jest starsze. Jeszcze chcę skonsultować z nefrologiem – do drugiego roku życia była pod kontrolą nefrologa, ale nic nie było poza ampularnym kształtem miedniczki nerkowej i nieco poszerzonym kielichem nerkowym. Miała w tym czasie częste badanie moczu i bez żadnych infekcji. Teraz w dalszym ciągu badania moczu wychodzą ok. Córka na pewno nie jest łatwa pod względem charakteru. Ja dopatruję się tu bardziej w podłożu psychologicznym problemu…teraz na pewno, bo przyznam, ze ja jestem już sytuacją wyczerpana. Starałam się intuicyjnie do tego podejść, nie na siłę i wtedy kiedy dziecko wykazywało gotowość. Może jednak za szybko zaczęliśmy? Mogło mieć to aż tak brzemienny wpływ? Druga córka ma 15 miesięcy, niebawem narodzi się trzecie…i wychodzi na to, że będziemy w trzech rozmiarach pieluch dalej…

  15. Mój 11 miesięczny synek za każdym razem sygnalizuje, że chce zrobić kupkę. Tuż przed podchodzi i zaczyna się przytulać. Czy to oznacza, że to już czas aby rozpocząć odpieluchowanie?

    • Można proponować nocnik – a nuż się uda 🙂

  16. Ja cierpliwie czekałam, że młody zatrybi. Oczywiście pokazywaliśmy, tłumaczyliśmy, ale nic na siłę. Zaczął samodzielnie sikać jak miał dwa latka i 10 miesięcy. 5 miesięcy później zaczął robić kupę na nocnik, wcześniej w majki. Ten typ tak miał. Obyło się bez dramatów. Pełna tolerancja.

  17. Córka ma 15 miesięcy. Jeszcze przed roczkiem zaczęliśmy ją wysadzać na nocnik przy każdej zmianie pieluchy ponieważ po zdjęciu pieluchy sikala gdzie popadnie. Robiła to specjalnie żeby pobawić się „wodą”. Ostatnio zaczęła dawać sygnały. Mówi sisi (również na kupke) lub klepie się po pieluszce. Wiele razy pielucha była sucha a siku poszło do toalety (teraz już chce tylko tak jak mama i tata). Dziś cały dzień pielucha była sucha. Każde siku i kupke zasygnalizowala. Czy to nie za wcześnie na odpieluchowanie? Córka potrafi z końca domu przybiec i pokazać że chce siku jednak nie za każdym razem. Gdy ostatnio zdarzyło się kilka razy, że biegała bez pieluchy i zrobiła siku to płakała (wcześniej raczej nie zwracała na to uwagi). Używamy pieluch wielorazowych więc córka czuje że ma mokro.

    • Jeśli sygnalizuje, to nie za wcześnie. Powodzenia!

  18. Czy to możliwe, że dziecko, które załapało sikanie zgodnie z informacjami z kursu prawie dwa miesiące ok, teraz kupa nocnik siku pod siebie, infekcja wykluczona jedyne co zostaje to ząbkowanie 5, czy dziecko przez ząbkowanie może przestać czuć, że siusia?

    • Jeśli ząbkowaniu towarzyszy na przykład gorączka, to tak.

      • Gorączki brak ???

  19. Pani Magdo, mój syn ma prawie 2,5 roku. Komunikuje wszystkie potrzeby, takie jak pragnienie, zmęczenie, głód. Absolutnie odmawia korzystania z nocnika czy sedesu. Choć wie, że mu się chce kupkę, sam czasem mówi, że będzie robił kupkę, chowa się, żeby ją zrobić, zapytany odpowiada, że tak, będzie robił to w żadnych wypadku nie zgadza się na to, żeby usiąść i to zrobić. Podjęłam próbę wg Pani wskazówek w grudniu, jednak bez żadnego efektu, wręcz uciekał przed nocnikiem co zostało mu do dziś. Czy ma Pani dla nas jakąś radę? On doskonale rozumie te potrzeby fizjologiczne, bo potrafi np .nasiusiać do kubeczka na mocz gdy prosimy. Będę wdzięczna za pomoc. 🙁

  20. Córka odpieluchowała się sama. Zaczęła mając 1,5 roku a jak miała 1 rok i 8 miesięcy nosiła pieluchę tylko w nocy. Nocna pielucha trwała kilka miesięcy (3-4) bo nie miałam ochoty na przebierania nocne i pranie pościeli co 2-3 dni.
    Mówiąc „sama” chodzi o to, że spędzała całe dnie z sąsiadka starszą od niej o rok (która oczywiście była bez pieluchy). Dziewczynka wołała i siusiała przy mojej bez skrępowania. Bardzo szybko zaczęły sikać razem a wręcz kłóciły się która pierwsza i która chce bardziej i jak jedna chciał to druga musiała z jednej strony cyrk i zabawa … z drugiej zero wysiłku z mojej strony (sama tematu nie podejmowałam bo myślałam że jest za wcześnie a tu sukces)?
    Teraz synek ma 8 miesięcy, tez czekam aż sam podejmie temat…. daje mu czas do 2 roku życia. Po 2 roku my zaczniemy temat i dalej już zobaczymy co wyjdzie. Każde dziecko inne ?

  21. Super artykuł! Ja jestem mamą bliźniąt. Syn i córka – 28 miesiecy. Próbowaliśmy ich odpieluchować przed drugimi urodzinami ale to było straszne. Córka miala taki stres z tego powodu, że przestała robić kupę! Widać było ze sie bardzo denerwuje. Dla syna to byla poprostu dobra zabawa. Mowil ze chce „si” a kiedy siadal na nocniku ani kropelka nie poleciala. Razem z mężem doszlismy do wniosku, ze damy im jeszcze czas. Mineło 4 miesiace i juz bardziej rozumieja, ze robia „si” i kupke. Widać, ze kupka w pampersie jest już niewygodna. Także czekamy na lato i zaczynamy przygode z nocnikiem poraz drugi 🙂

  22. Mój synek ma 4 i pół roku i jeszcze nosi pieluchy i myślę że szybko nie zrezygnujemu

  23. Syn mial 2 latkani 2 miesiące kiedy chcial usiąść na nocniku zrobił to świadomie i zrobił siku. Obecnie staramy sie używać pampersow na noc a za dnia najczęściej majtki. Oczywiście wpadki jeszcze sie zdarzają ale nie zniecheca nas to

  24. Mój syn za dwa dni kończy 6 miesięcy. Dziś na imieniny dostał od teściowej nocnik z tekstem „to na drugie półrocze”. Teściowa z dumą opowiada, jak do roku odpieluchowała dziecko, a inne matki nie, bo były „leniwe”.

    Oj, będzie lekcja asertywności.

  25. Pani Magdaleno, pomocy! Synek 2 lata 9 miesięcy – odpieluchowany dwa miesiące temu, bezproblemowo, bezstresowo, w ciągu paru dni – dzięki Pani kursowi i wskazówkom tam zawartym (chodzenie bez majtek było u nas strzałem w dyszkę! Wcześniej próbowałam w majteczkach, synek nie chciał ich nosić w ogóle, a ja uparcie mu zakładałam – a wystarczyło posłuchać dziecka… :)). Ale odpieluchowany tylko z siusiu – „dwójeczka” ciągle w majtkach 🙁 Czasami jak wypatrzę moment, zdążę go posadzić na nocnik, to zrobi. Ale najczęściej robi to tak „cichaczem”, że nie zdążę. Nie chcę też zbytnio go cisnąć o to, żeby mu nie zaszkodzić, nie nabawić zaparć itd. Kiedy proponuję pieluszkę na kupkę – też nie chce. Nie wiem, co z tym zrobić 🙁 Jest to już dla mnie nieco uciążliwe, ale zupełnie nie mam pomysłu, jak dalej działać w tym temacie 🙁

  26. Córka 12 miesięcy. Pokazuje, że chce siku i kupę (nie mówi tego, bo jeszcze nie umie, ale mamy ustalone gesty). Nocnik ma, kupiliśmy żeby poznała przedmiot, Jak chce siku to do niego chodzi – stoi w jej „kąciku do sikania”. Z jednej stony nie chcę ignorować jej gdy komunikuje siku, ale czy to nie za wcześnie?

  27. Ja uważam, że dziecko do trzeciego roku życia powinno całkowicie być odpieluchowane, zwłaszcza jeżeli używa się zwykłych pampersów.

  28. Syn niedlugo kończy 2 lata. Drugi tydzień chodzi w dzień w domu bez pieluchy. Posadzony w odpowiednim momencie załatwia się do nocnika, bije sobie brawo, chwali się tacie jak ten wróci z pracy, ma radochę i sam wylewa siusiu do kibelka. Od 2-3 dni zdarza mu się dac znać, że robi kupę-czasem zdążymy do łazienki. Siku woła jak już ma mokro.
    Czy w tej sytuacji odpuścić na jakiś czas, czy na spokojnie kontynuować naukę?

  29. Mój synek ma dwa latka. Wysadzam go od tygodnia. Nocnik jest w zasięgu wzroku i co jakiś czas proponuję. Nigdy nie cisnął na mocz. Kiedy mówi że nie chce to nie sadzam. Kilka razy dziennie sam mówi że chce, siada na nocnik i siusia. Kilka razy są też wpadki. Ale nawet jak mu założe pampersa to jak zrobi w niego siusiu to mówi że nasiusiał. Nasłuchałam się od męża i koleżanek że za wcześnie… Jestem wyrodną matką? Oczywiście bo lepsze są czterolatki w pampersach.

  30. Pomocy! Mam bliźnięta 4 lata i miesiąc i roczne dziecko. Bliźnięta są HNB, ale inne. Córka odpieluchowała się sama rok temu. W tym czasie syn często oglądał jak ona robi, spuszczał za nią siusiu itp. Nie chciał za to siadać na nocnik, więc nie zmuszaliśmy. W końcu usiadł na toaletę (są schodki podstawiane), więc zaczęliśmy od miesiąca i kilku dni próby i czasem robi czasem nie. jeden do jeden. Kupka pierwszy raz przedwczoraj dopiero do toalety, bo mąż posadził go z książką po całym dniu bez kupki i zostawił by posiedział (czy to źle? mówił, że nie chce robić). Dziś 2 siusiu i kupka. Codziennie jest choć jedno siusiu, do trzech. Do przedszkola nie chodzą.

  31. proszę o rade córka (2,5 ) przy mnie i przy mężu bez problemu korzysta z toalety jednak gdy pojawią się goście wstydzi się iść do toalety prosi abym poszła z nią do swojego pokoju i robi w majteczki. chodzi do żłobka i nie ma możliwości aby usiadła na toaletę…. nie wiem co robić….

  32. Ja to niby wszystko wiem, ale okropnie mnie kusi…Bo widzę kiedy syn 9 msc kupę robi…i że preferuje pozycje siedzącą. Dlatego mamy często taką miłą „atmosferę” przy posiłkach :D. Czy byłaby to dla niego straszna krzywda jakby w takim monecie go posadzić na nocnik?

  33. Moja corka ma 13 miesiecy i od tygodnia robi kupę nanocnok poprostu kiedy widze że zaczyna dusic ide po nocnik sadzam ja i robi kupę. Zaobserwowalam ze tak jest jej latwiej poniewaz czesto miewa twardsza kupe w pieluszce tak nazwę byla blokada a w nocnik nie ma ograniczenia.

  34. Dzień dobry. Nie wiem czy robię coś nie tak ale mój 16letni syn nadal nie umie sikać do nocnika. Odpieluchowanie idzie nam bardzo topornie.

  35. 4 latek. Wciąż pieluszka na noc. Raz zdarzylo się synowi przy nas zrobić do pieluchy. Świadomie to zrobił! W nocy z kilka razy do mnie przyszedł, by mu zdjąć pieluchę. Czy wtedy też zrobił pod siebie świadomie? Zamówiłam mu majteczki treningowe by jednak czuł, że takie świadome sikanie pod siebie ma konsekwencje.

  36. W sumie niczego nowego się nie dowiedziałam. Córke próbuje odpieluchować już 2lata – obecnie ma 4lata – i nic, jak nie chciała siadać na nocnik tak nie chce. Nasadki na toaletę różne rozniaste też nie działają. Liczę jeszcze na to że się coś zmieni jak pójdzie do przedszkola.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Majtki treningowe dla dzieci - czy warto kupić? - Wieluszki.pl - […] dawała oznaki gotowości dość wcześnie i pierwszą próbę podjęłam jak miała 18 miesięcy. Misja zakończyła się […]

GRUPA DLA SPECJALISTÓW

BEZPŁATNY WYKŁAD

Wykład online „Gdy maluch urodzi się chory”

TEMATY

AKTUALNOŚCI

Kup dostęp do nowego szkolenia o śnie!

Książka, która dostarczy Ci wiedzy i zapewni spokojny start w macierzyństwo.