Webinar o Rodzeństwie – pomożesz?

lut 4, 2021 | Dziecko, Maluch, Niemowlę, Przedszkolak, Psychologia, Rodzice | 100 Komentarze

Kochana Magdo, jak sobie poradzić z tym, że moja dwójka dzieci…

Nie czarujmy się – mam tylko jedną córkę. Niewiele wiem – od praktycznej strony – o codziennych wyzwaniach rodziców z większą liczbą dzieci. Ale mam odpowiednie znajomości 😉

Dlatego zaprosiłam psycholożkę i jednocześnie matkę trójki dzieci (z których najstarsze ma 5 lat) – Karlę Orban – do przygotowania bezpłatnego webinaru na ten temat!

Karla od ponad dekady pracuje z dziećmi i rodzinami. Pracuje i kształci się w podejściu systemowym oraz interwencji kryzysowej, bazując na teorii więzi oraz Porozumieniu Bez Przemocy. Dzięki odbyciu szeregu szkoleń zarówno z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej, jak i NVC na rozwój dziecka patrzy wieloaspektowo. Udziela wsparcia w ramach własnej praktyki psychologicznej, superwizuje przedszkola i szkoły oraz prowadzi warsztaty dla rodziców i nauczycieli. I funkcjonuje z trójką maluchów, między którymi różnica wieku to te słynne 2 lata 😉

Docelowo Karla przygotowała całościowy kurs o relacjach między rodzeństwem i już teraz możesz zapisać się na listę zainteresowanych (KLIK):

Szkolenie będzie miało formę 4 nagrywanych webinarów, na których dowiesz się co, gdzie, kiedy i jak:

 1. CO się zmienia w rodzicielstwie, gdy rodzina się powiększa?
 2. GDZIE pomieścić wszystkie emocje, czyli wyzwania w codzienności
 3. JAK łagodzić konflikty między rodzeństwami?
 4. KIEDY rodzi się miłość, czyli jak wspierać mocną relację?

Po 3 miesiącach zaprosimy Cię na sesję pytań i odpowiedzi Q&A na żywo, podczas której Karla odpowie na Twoje pytania, jakie pojawiły się po wykorzystywaniu wiedzy z kursu w życiu. To nie koniec, po 6 miesiącach odbędzie się jeszcze jedno Q&A ,aby  zadać pytania, które pojawiły się później. Dobrze przeczytałeś_aś: cztery webinary i dwa Q&A, na żywo, żeby zapoznać się z treściami i zastanowić, czego jeszcze potrzebujesz się dowiedzieć.

To nie wszystko 😉

Będzie też dodatkowy materiał dla tych, którzy dopiero przygotowują się do narodzin drugiego dziecka. Uczestnicy szkolenia dostaną też nagranie “Jak przygotować starszaka na narodziny młodszego rodzeństwa?”, w którym Karla opowiada o tym:

 • Czym jest “gotowość na rodzeństwo”?
 • Wiek dziecka a rozumienie ciąży.
 • Pierwsze rozmowy o ciąży i wspólne przygotowania – w co włączyć starszaka?
 • Czego robić mniej, a czego więcej w czasie ciąży?
 • Ciążowe komplikacje: pobyt w szpitalu, zalecenia oszczędzania się a opieka nad starszakiem.
 • Jak wspomóc malucha w czasie rozłąki z mamą i czy można ją przejść łagodniej.
 • Pierwsze chwile noworodka w domu.
 • O co prosić bliskich w czasie ciąży?

Ponieważ obydwie chciałybyśmy, żeby bezpłatny webinar odpowiadał na realne potrzeby, napisz, proszę, w komentarzu pod tym postem: jaki temat Ci się marzy? O czym chcesz posłuchać? Co zaprząta Twoją głowę? Czego się obawiasz w związku z pojawieniem się nowego członka rodziny? Z czym masz kłopot będąc rodzicem lub opiekunem dwójki i więcej dzieci? 

Czekamy na Twój komentarz poniżej!

 

 

100 komentarzy

 1. Jak sobie poradzić z łagodzeniem sporów między siostrami bliźniaczkami jeżeli chodzi o uwagę taty. 18 -miesięczne dziewczyny wciąż walczą ze sobą o jego uwagę, czasem dochodzi do gryzienia, szarpania. Jakie porady dać ich tacie, bo niestety lubi działać intuicyjnie i często daje im sobie 'wejść na głowę’.

  Odpowiedz
  • Wg mnie cenny byłby webinar o tym, że mamy prawo do niedoskonałości. Że będąc rok w domu z dzieckiem/dziećmi/w drugiej ciąży mamy prawo do tego że ogarnia nas chęć ucieczki. Ze wszystkie te emocje są normalne i że warto zadbać o siebie jako kobietę, nie tylko jako matkę. Warto byłoby dać kobietom wskazówki jak pozbyć się wyrzutów sumienia poświęcając czas sobie, że zadbana kobieta ( zarówno wew jak i zewnetrznie) będzie szczęśliwsza, a to przełoży się na bardziej satysfakcjonujące rodzicielstwo. Jak przestać być matką Polką, a zacząć być Poprostu matką.

   Odpowiedz
 2. Jak sobie poradzić z łagodzeniem sporów między siostrami bliźniaczkami( 18 mies)jeżeli chodzi o uwagę taty.czasem dochodzi do gryzienia, szarpania. Jakie porady dać ich tacie, bo niestety lubi działać intuicyjnie i często daje im sobie 'wejść na głowę’.

  Odpowiedz
 3. Jak godzić opiekę między dziećmi. Jak zorganizować czas starszakowi kiedy niemowlę może obudzić się w każdej chwili, tak żeby nie było nudno, ale żeby nie musieć zostawić samego z czymś rozgrzebanym? Jak dawać znać starszemu że z nim jesteśmy podczas długich karmień niemowlaka? Zasada że jak dwoje na raz płacze to opiekujemy starszaka- właściwa czy nie?

  Odpowiedz
 4. -Jak zaopiekować potrzeby starszaka?
  – kiedy reagować, a kiedy nie/ ewentualnie jak do tego podchodzić, gdy maluszki 1-1,5 roku się biją?

  Odpowiedz
  • Jak najlepiej wspierać budowanie więzi? Jak radzić sobie podczas sporów? Jak radzić sobie z zazdrością? I jak ogarniać sytuację, w których jedno z dzieci potrzebuje „więcej” mamy, bo np. Jest chore lub ma jakieś kłopoty, tak, żeby drugie nie czuło się zaniedbane/odrzucone/zazdrosne?

   Odpowiedz
 5. Co zrobić i jak się zachowywać w sytuacji kiedy jedno z bliźniąt, zabiera wszystko drugiemu. Nawet jeśli to pierwsze nie interesuje się daną rzeczą w danej chwili, kiedy to drugie sięga po nią, wtedy dla tego pierwszego jest to niezbędny w tym momencie przedmiot. Wyrywa, odpycha, uderzy. Jak reagować? Zabrać pierwszemu i oddać drugiemu? Zabrać obojgu? Drugie płacze, że mu zabrano, kiedy odbieram pierwszemu i oddaje drugiemu, pierwsze potrafi się rozplakac tak, że aż usta robią się sino-bordowe, zapowietrza sie, czasem położy się na ziemię. Dzieci mają 22 miesiące. Rozmowa nic nie daje w tym wieku.

  Odpowiedz
 6. Propozycja tematu to „Jaka jest optymalna różnica wieku miedzy rodzeństwem, aby miały ze sobą najlepszy kontakt?”

  Odpowiedz
 7. Temat webinary trafiony dla mnie idealnie ❤️ jestem w 6 miesiącu ciąży, a w domu wymagający roczniak. To co mnie martwi to:
  – jak karmić piersią dwójkę
  -jak pogodzić nocne wstawanie do dwójki dzieci
  -jak nauczyć starszaka że w nocy tata jest tak samo dobry jak mama do zasypiania
  -jak zorganizować przestrzeń do spania gdy starszak nie chce się wyprowadzić całkiem z naszego łóżka, a za chwilę będzie maleństwo
  -jak przygotować rodzine a przede wszystkim starszaka na mój pobyt w szpitalu

  Odpowiedz
  • Jak pogodzić czas między dwoje dzieci niemowlę i starszaka aby każde z nich miało poczucie że dostaje tyle uwagi ile potrzebuje. Jak wspierać relacje między dziećmi aby w przyszłości były dla siebie ważne.

   Odpowiedz
 8. Chciałabym usłyszeć o rodzeństwie z mała różnicą wieku, gdy mam w domu 2latka w trakcie buntu oraz 8 miesięcznego niemowlaka. Jak pomóc starszemu poradzić sobie z emocjami? Jak reagować podczas chwil agresji i niechęci do młodszego rodzeństwa?
  (Ciesze się bardzo, że pojawia się taki temat i czekam z niecierpliwością na webinar!)

  Odpowiedz
 9. Czy warto mieć więcej niż jedno dziecko? Jakie są plusy posiadania więcej niż jednego dziecka? Pierwsze dziecko jest spokojne, schemat dnia ułożony, zatem czy pojawienie się drugiego dziecka nie zepsuje wszystkiego?

  Odpowiedz
 10. Mi by bardzo pomogło szkolenie na temat bliźniąt. Mam na stanie chłopców przechodzących właśnie bunt dwulatka… :/

  Odpowiedz
 11. Magdo, bardzo ciekawy i potrzebny temat. Jestem mamą dwójki dzieci. I mimo że teoretycznie wiedziałam już, jak to jest, gdy pojawia się maleństwo w domu, to nasze życie z dwójką maluchów bardzo nas zaskoczyło. Przede wszystkim wszechogarniajace zmęczenie i brak czasu na odespanie, bo przecież jest starsze dziecko, które potrzebuje mamy, a tata w pracy. Do tego doszedł kryzys „drugiego dziecka” w naszym małżeństwie. Także z mojej strony warto poruszyć temat zmęczenia, jak sobie z nim radzić przy opiece nad dziećmi, albo chociaż żeby przyszli rodzice byli świadomi, że może być ciężko. My dalej się z tym zmagamy;)

  Odpowiedz
 12. Mam jedną córkę i nie jestem w ciąży 😉 ale zastanawiam się kiedy jest najlepszy moment na pojawienie się drugiego dziecka? Czy w ogóle jest taki moment, czy zawsze jest coś? Z psychologicznego i rozwojowego punktu widzenia, w jakim wieku starszak najbardziej będzie na to gotowy?

  Odpowiedz
 13. Drugie dziecko z drugim partnerem- rodzeństwo ma innego tatę. Jak o tym rozmawiać.

  Odpowiedz
  • Pytań mam wiele, na szczęście zostały niektóre już zadane w innych komentarzach.
   Zastanawiam się jak przygotować 17 miesięczne dziecko na młodsze rodzeństwo?
   Jak godzić czas kiedy będę musiała jedno nakarmić a drugie będzie płakać ?
   Jak minimalizować zazdrość kiedy młodsze bedzie potrzebowało duzo bliskości?

   Odpowiedz
 14. Rodzeństwo rok po roku, jak radzić sobie z emocjami prawie 2latka kiedy pojawią się maluch w domu. Trudne sytuacje np. kiedy 'starszak’ też chciałby być KP itp

  Odpowiedz
 15. To czego brakuje we wszystkich podobnych, oczywiście nie tak profesjonalnych 🙂 kanałach, blogach, stronach, to rozmowy, warsztaty o bliźniakach. Ja jestem mamą dwóch chłopców, 16 miesięcznych i materiały na temat problemów w rodzeństwie nie są dla mnie bezpośrednią pomocą. Tu mamy do czynienia z małymi istotami, które są zawsze na tym samym etapie rozwoju, komunikacji, emocji, co stanowi ogromne wyzwanie w sytuacjach zazdrości, konfliktów i rywalizacji o moją uwagę i poszukiwaniach swojej odrębności. To jest pomoc, której szukam i znajduje tylko na zagranicznych kanałach lub grupach wsparcia na fb, ale to są porady innych mam, a ja chcę zrozumieć mechanizmy i umieć sobie z nimi radzić, by nie krzywdzić żadnego z moich chłopców. Także może w przyszłości pomyślicie o rodzicach bliźniaków 🙂

  Odpowiedz
 16. Czy mogłaby Pani podsunąć wskazówki jak radzić sobie z kwestią dzielenia się zabawkami w rodzeństwie? Na stanie mam prawie 2.5 letnią córkę i 8 miesięczną córkę. Starsza zawsze musi wyrwać młodszej zabawki mimo tego że ma takie same, np klocki czy lalki. Wielokrotnie tłumaczymy jej z mężem ale to nic nie daje.

  Odpowiedz
 17. Fajnie by było, gdyby na webinarze były poruszane kwestie dotyczące zazdrości o młodsze rodzeństwo (jak sobie z nią radzić, jakie są najskuteczniejsze sposoby na okazanie starszakowi, że kochamy go równie mocno co maluszka), jakieś rady jak organizować zabawę będąc samej z dwójką dzieci, żeby starsze czuło, że się nim zajmujemy a młodsze również z tego skorzystało.

  Odpowiedz
  • Jak sobie radzić z dwójką wymagających dzieci? Starsze prawie 3 letnie i młodsze niespełna roczne. Młodsze prawie nie śpi chyba, że na spacerze. Non stop potrzebuje być blisko a najlepiej uczepić się mamy. Starsze manifestuje swoje prawa krzykiem. Doszły histerie (po raz drugi od kiedy jest młodsze) związane prawdopodobnie ze skokiem rozwojowym. Żadne nie umie jeszcze czekać, dzielić się. Kiedy skupiam się na jednym – drugie często płacze, ale to pierwsze jest cudowne i bezproblemowe. Kiedy bawimy się we trójkę pojawia się gigantyczna zazdrość. No i agresja ze strony starszego. Uderzanie, popychanie z całej siły młodszego. Błagam, niech to będzie normalny etap i niech ktoś powie, że to normalne i minie 🙂 a Pani Karła już mi kiedyś bardzo pomogła przy pierwszej fazie histerii dlatego z niecierpliwością czekam na webinar 😀

   Odpowiedz
 18. Fajnie by było, gdyby poruszone zostały kwestie dotyczące zazdrości o młodsze rodzeństwo (jak sobie z nią radzić, jakie są najskuteczniejsze sposoby na okazanie starszakowi, że kochamy go równie mocno co maluszka), jakieś rady jak organizować zabawę będąc samej z dwójką dzieci, żeby starsze czuło, że się nim zajmujemy a młodsze również z tego skorzystało.

  Odpowiedz
 19. Kochana Magdo…:) jestem świeżo upieczona mama dwójki dzieci. Do naszej rodzinki, do której należy już prawie 2.5 letni Ignas, dołączył Gucio (ma niespełna 2 miesiące). Starszak jest zakochany w Guciu. Opowiada, co robi bobas. Zgaduje, dlaczego bobas płacze itp. Niestety, w czasie kiedy jesteśmy w domu cała czwórka pojawia się wrogość do taty ze strony Ignasia. Tata jest na nie, wszystkie zajęcia chciałby robić ze mną, a jak wiadomo – nakarmić Gucia mogę tylko ja, maleństwo tez często ma potrzebę przytulania z mama. Wtedy następuje złość u Ignasia, bardzo gwałtownie reaguje, potrafi rzucić zabawka, rzucić się na ziemie, uderzać głowa o podłogę. Czy takie sytuacje są normalne? Jak się zachowywać w trakcie takich nazwijmy to ataków u starszaka? Tłumaczymy dużo Ignasiowi, przytulamy go, uczymy go jakie emocje może odczuwać człowiek, ale czasami brakuje nam sił, mam wrażenie, ze mimo naszych działań, synek niewiele z tego wynosi i ataki nadal są. Druga kwestia – jak tłumaczyć, albo co robić, kiedy starszak ma taka „mamoze”? Jak reagować na słowa w stylu „mama ma nie karmić bobasa”? I ostatnia rzecz – czy takie negatywne nastawienie do taty minie? W sytuacji kiedy mąż jest sam z dziećmi, wszystko jest dobrze. W momencie kiedy Ignas ma wybor: mama – tata, zawsze pada na mnie.
  Pozdrawiam Cię serdecznie😊 Ten webinar spadł mi, jak gwiazdka z nieba 🙂 czekałam właśnie na taki temat 🙂 bardzo Ci dziękuję za to co robisz! 🙂

  Odpowiedz
 20. U mnie największy problem jest z biciem młodszej córki przez starszą. Różnica 20 miesięcy, na początku mąż młodszej nie mógł nosić bo była histeria. Później starsza zaczęła bić młodszą, szukała do tego jak najcięższych przedmiotów. Po jakichś 3 miesiącach się uspokoiło. Niestety nadal ją popchnie, kładzie się, czasem uderzy. Nie jest to już takie częste ale bywa niebezpiecznie. Jak temu zaradzić. Obecnie dziewczyny mają prawie 3 lata i nieco ponad rok.

  Odpowiedz
 21. Wiele pytań – jak pogodzić różne miłości do dzieci? Najpierw wydaje się, że to pierwsze będzie najbardziej kochane, potem okazuje się, że młodsze dziecko skradło serce. Bo jest malutkie, słodkie, pulchne, bezbronne. Starszak zaczyna czasem denerwować rodzica, że nie rozumie że ma być cicho, że ma pomóc… bo przecież jest już „taaaki duży”. Jak poradzić sobie z tymi emocjami jako rodzic? Jak nie zaniedbać potrzeb emocjonalnych starszaka?

  Odpowiedz
 22. Hej Magdaleno, a więc… Jako mama dwójki synów (starszy skończy 4 lata w kwietniu, jest typowym hnb… wymagający, aktywny i kochany – wiadomo + młodszy w maju skończy roczek) – więc jako mama dwójki synów chciałabym posłuchać o tym – jak pogodzić bycie tylko jedną dla dwójki, co zrobić, zeby równolegle zadbać o relacje z pierwszym i drugim synem, żeby nie było zazdrości i smutku…

  Odpowiedz
 23. Jako, że rodzę w lutym drugiego synka, a starszy 2,5 latek przechodzi fazę totalnego przywiązania do mamy oraz lęku separacyjnego, nadchodzące wydarzenie jest dla mnie bardzo stresujące. Jak pomóc starszemu synkowi na czas rozłąki, gdy pojadę do szpitala urodzić braciszka, jak go na to przygotować? Oraz, jak najlepiej wprowadzić nowego członka do rodziny, z poszanowaniem uczyć starszaka. Na co się przygotować i jak?

  Odpowiedz
 24. Dzień dobry.
  Proponowany temat: komunikacja z dzieckiem/dziećmi w sytuacjach zazdrości, przysłowiowego „zabierania zabawki” czy wyrządzania drobnej krzywdy w sytuacjach konfliktowych pomiędzy rodzeństwem.

  Odpowiedz
 25. Jak postępować, gdy jeden rodzic jest z dwójką dzieci a jedno z nich ma trudne chwile (w konsekwencji krzyczy, tupie, bije). Potrzebuje rodzica. Jednocześnie mniejsze, drugie się boi. Nie chce być odłożone (wówczas bardzo płacze). Takie sytuacje są codziennie

  Odpowiedz
 26. Jak zadbać o bezpieczeństwo niemowlaka gdy w pobliżu kręci się 3 latek? Jak zadbać o starszaka by nie był zazdrosny?

  Odpowiedz
 27. Podczas gdy moja córka kupuje dla jeszcze nienarodzonego brata książki, zabawki i cieszy się na myśl, że będzie mogła nam pomagać podczas jego kąpieli, to ja jestem pełna obaw. I o tym chciałabym posłuchać. O obawach – być może tworzonych w głowie na wyrost – czy młodsza córka będzie czuła się odrzucona, czy będzie zazdrosna, czy i kiedy ten czar cudownego oczekiwania pryśnie, bo zorientuje się, że nie poświęcamy jej 100% uwagi.

  Odpowiedz
  • Mam te same przemyślenia niestety….

   Odpowiedz
 28. Co zrobić gdy starsze dziecko 1,5 roku przychodzi w nocy do łóżka rodziców i budzi noworodka który śpi w pokoju z rodzicami? Jak starszaka odzwyczaić od nocnych wędrówek?

  Odpowiedz
 29. W kwietniu corka będzie miała dwa lata – również wtedy się pojawi na świecie jej siostra. Obawiam się karmienia piersią – czy corka starsza nie będzie czuła się odrzucona? Co jeżeli będę musiała nakarmić dziecko a ona będzie domagać się uwagi? To są główne moje zmartwienia, które codziennie mnie prześladują.

  Odpowiedz
 30. 3 dzieci w tym jedno z niepełnosprawnością. Jak tłumaczyć dwójce że jedno pewnych rzeczy nie rozumie nie umie. Jak egzekwować pewne zachowania od dwójki gdy od tego jednego tego nie robimy

  Odpowiedz
 31. Mnie najbardziej męczy sprawa kłótni o uwagę mamy,czyli moją 😉 Komu mama poczyta jako pierwszemu książkę, komu założy buty, z kim pójdzie robić siku. Często nikt inny z rodziny nie może tych czynności wykonać z dzieckiem, tylko ja, bo inaczej jest krzyk i płacz. Mam dwójkę w wieku 2,5 oraz 4 lata, a także trzecie w drodze. Staram się każdemu poświęcać dużo uwagi, nie pracuje, a jednak chyba gdzieś popełniam błąd,że dzieciom ciągle jest mnie mało….

  Odpowiedz
 32. -Jak wyjść na spacer z dwójką? Wózeczek dla dwulatki jeśli jeszcze będzie miała drzemkę i chusta dla maluszka?
  -Jak radzić sobie z zazdrością u starszaka?

  Odpowiedz
 33. Jestem mamą syna 2,5 latka i synka 4 miesiące.

  Jak mam uporządkować swoje myśli na temat ,że mój czas z starszakiem nie jest taki jak był wcześniej?
  Jak mam pogodzić się i zrozumieć to ,że muszę między nimi wybierać? Codzinnie męczę się z myślami, że któryś cierpi . Próbuje być dla obu 100% ale się nie udaje.

  Takich pytań mam chyba jeszcze z milion

  Odpowiedz
 34. Czego nie robić by rodzenstwo nie traktowało siebie jak wrogów, jak działać by pomiędzy dziećmi była pozytywna relacja.

  Odpowiedz
 35. Jak nie dać starszakowi odczuć że jest ktoś nowy w domu kto wymaga wiecej uwagi (starszak hnb 🙂 )
  Jak wogle przygotować starszaka na nowego czlonka rodziny

  Odpowiedz
 36. po pierwsze, jak radzić z rodziną/teściową, która uważa, że ja 'sobie nie poradzę’ i nie rozumię, że urodziłam dzieci poto, by być z nimi szczęśliwą i spędzać czas!!!
  po drugie, zazdrość starszego dziecka o rodzeńatwo

  Odpowiedz
 37. Jak przygotować synka który w momencie narodzin brata będzie miał 20 miesięcy? Tak aby go pokochał i nie czuł się opuszczony

  Odpowiedz
 38. Jak sprawić żeby rodzeństwo miało dobrą relację i nie rywalizowało między sobą. Czy spędzanie czasu osobno z każdym dzieckiem – na wyłączność to dobry pomysł? Jeżeli tak, to jak to zorganizować żeby nikt nie czuł się odtrącony. Jak dwoje dzieci płacze w tym samym czasie, kim się najpierw zająć starszakiem czy niemowlakiem? Jak sprawić aby starszak nie czuł się odtrącony kiedy trzeba zająć się niemowlakiem, nakarmić, przewinąć, położyć na drzemkę. Jak ogarnąć rytuały wieczorne i usypianie. Kiedy jest dobry moment na wspólny pokój dla dzieic jeżeli nie ma warunków żeby każdy miał swój?

  Odpowiedz
 39. 2,5 latka kontra 15 miesieczna siostra
  Bójki o zabawki
  Zazdrosc o rodziców
  Płacz i rzucanie zabawkami starszaka kiedy młodsza wszystko robi ,,nie tak,,
  Jak pogodzić zabawy i ,,nauke,, kiedy obie są za zupełnie innym etapie rozwoju

  Odpowiedz
 40. – Jak sobie radzić z zazdrością u starszego dziecka, która objawia się w przemocy wobec młodszego?
  – Jak rozwiązywać konflikty pomiędzy nimi, żeby on jako starszy nie czuł się pokrzywdzony, ale rozumiał, że ma więcej siły i krzywdzi młodszego?

  Odpowiedz
 41. Po narodzinach drugiej córki (aktualnie wiek 4 miesiące), największym problemem okazała się adaptacja starszej (2 lata) do nowej sytuacji. Jak usypiać młodszą, gdy starsza domaga się uwagi, zabawy, a jestem z nimi sama? Jak usypiać starszą w dzień, gdy młodsza nie śpi, a straszą wszystko rozprasza, nawet obecność siostry w pokoju? Jak i kiedy bezpiecznie przeprowadzić młodszą z naszego pokoju do pokoju starszej córki? Co robić, gdy starsza nie radzi sobie z emocjami i zaczyna gryźć (siostrę, rodziców, babcie)?

  Odpowiedz
 42. Ja tak w temacie trochę obok. Jak to zrobić, kiedy starsze dziecko jeszcze jest karmione piersią – czy przed porodem robić próbne dni rozłąki? Czy w szpitalu, już po porodzie, warto dużo rozmawiać ze starszakiem przez kamerkę, czy może pobudzi to jego tęsknotę?

  Odpowiedz
 43. Jak wspierać budowanie więzi przy różnicy wieku 3 lata i większej?
  Jakie zabawy, w których mogą uczestniczyć starsze i młodsze dziecko razem, kiedy młodsze jest jeszcze niemowlakiem?
  Jakie są najczęściej popełniane błędy rodziców, wpływające negatywnie na relację rodzeństwa?

  Odpowiedz
 44. Jak poradzić sobie z agresją u 3 letniego dziecka(popychanie, szczypanie, doprowadzanie do sytuacji aby dokuczyć drugiemu dziecku) Takie zachowania pojawiają się zawsze u Milosza gdy jestem z moją roczną córką u siostry. Pół roku temu pojawił się mu brat, któremu już też zaczyna dokuczać. Jak pomóc dziecku mojej siostry aby tak się nie zachowywało?

  Odpowiedz
 45. Czy w przypadku HNB warto poczekać dłużej z rodzeństwem? Kiedy wymagający maluch będzie gotowy na rodzeństwo, po czym to poznać?

  Odpowiedz
 46. Czasem dochodzi do rywalizacji pomiędzy bliźniakami o mamę w sytuacjach kryzysowych. Zaczynają się wtedy bić odpychać, szczypać.. Kochają się bardzo i jest bez drugiego żyć nie może, ale często mają starcia np. o głupią zabawkę, albo o tatę, mamę, koszulkę, którą ma drugi…. Mamy raczej jasny podział, gdzie jeden jest mamusiowy a drugi tatusiowy, a mimo to rodzą się konflikty, kiedy któryś chce coś zmienić.My nie widzimy problemu, bo obu kochamy tak samo 😉

  Odpowiedz
 47. Tak się zastanawiam czy jest w ogóle możliwe wytłumaczyć najstarszemu 7 lat, że średni, ten który ma 4,5 roku nie jest największym wrogiem na świecie (są takie momenty że nie chce mu nawet podać ręki ani uśmiechnąć się do niego. Przez większość czasu widzi w nim wroga) Podczas gdy najmłodszy 2 lata jest już w pełni akceptowany.

  Odpowiedz
 48. Jak przygotować pięciolatkę na przybycie rodzeństwa żeby nie przedobrzyć , i wystartować z dwójką, gdzie różnica wieku będzie dość spora?

  Odpowiedz
 49. Najtrudniej mi, gdy pojawiają się konflikty- młodsza córka odpycha, bije gryzie starszaka gdy ten się do mnie przytula albo gdy ma zabawkę, którą akurat on trzyma. Starszak za to wyrywa zabawki, popycha młodszą siostrę i gryzie, gdy ta się do niego zbliża.
  Także zabawa we trójkę jest trudna- jak budować że starszakiem z klocków, gdy młodsza niszczy od razu zawiązki powstających budowli… Z jednym zdecydowanie łatwiej było, i mogłam podążać za dzieckiem podczas zabawy. Przy dwójce -1 i 3,5 to już jest podążanie w 3 kierunkach jednocześnie… 😉

  Odpowiedz
 50. Kiedy najlepiej zdecydować się na drugie dziecko by starsze zaakceptowało i pokochało młodsze, idealna różnica wieku między dziećmi

  Odpowiedz
 51. Jestem mamą prawie 3-latki, wkrótce urodzi jej się brat. Jak poradzić sobie z zazdrością starszaka w stosunku do młodszego rodzeństwa?

  Odpowiedz
 52. W którym momencie wkraczac w spory rodzeństwa (5l i 3l)? Jak dzielić czas spędzony ze starszymi dziećmi i noworodkiem, żeby starsze nie czuły się odtrącone?

  Odpowiedz
 53. U mnie 3-latka i pol-roczniak. Generalnie, na razie relacja jest fajna, dużo uwagi przyłożyliśmy do przygotowania starszaczki. Jak reagować w sytuacjach gdy starsza uderzy małego? ( Robi to bez wyraźnego powodu, na razie on jeszcze nie umie nic zabrać czy zrobić cokolwiek) – tłumaczymy, że jego boli tak samo jak ja, że on nie jest lalka, Ale czy to są dobre reakcje? Jak reagować, żeby nie wzbudzić jeszcze większej zazdrości ani też nie zastraszyć dziecka…?

  Odpowiedz
 54. Jak sobie poradzic z zazdroscia u strszego dziecka. Synke ma 2.5 roku a corka 11 miesiecy. Jakies 3 tyg temu tak nagle synek zaczol byc bardzo zazdrosny o mala, zabiera jej zabawki, krzyczy na nia zdaza sie byc agresywny. Wczesniej bylo ok, zdazaly sie male epizody ale te ostatnie tygodnie sa bardzo trudne, dzien w dzien sa krzyki i placz. Juz nie wiem jak mu tlumaczyc ze tak nie mozna. Poswiecamy mu duzo czasu i jak nie ma coreczki to jest najslodszym dzieckiem pod sloncem a jak pojawia sie mala i jakby cos w niego wstapilo…on jest na nia zly. Jakies rady?

  Odpowiedz
 55. Jak ogarnąć drzemki niemowlaka gdy dla przechodzącego tzw. 'bunt dwulatka’ starszaka hajnida najlepsza zabawą jest obudzić śpiącego .. 🤦 i zawsze znajdzie sposób.. tłumaczenie, proszenie to proces.. krzyki groźby nie metoda a i strzał w kolano bo przecież obudzi 😉 no a to rozwala cały dzień! Bo młodsze nie dospi to marudne, bo starsze słyszy tylko 'nie’ i się wścieka no a rodzic wychodzi z siebie .. 😳 pomocy!!

  Odpowiedz
 56. U nas duża ( 9 lat ) różnica wieku między chłopcami. Starszy syn z trudnościami rozwojowymi, alergik, chorujący bez przerwy, nie mówiący do 5 roku życia, wiecznie w terapii – miał być jedynakiem. A tu rok temu – Niespodzianka ( dla rodziców największa ) urodził się brat. Niestety starszy syn nie zaakceptował młodszego ( ciagle nas prosi żebyśmy go oddali, odwieźli do szpitala ). Nie chce pomagać, bawić się ani nic wspólnie robić z Maluszkiem – mimo że Maluszek patrzy na niego z uwielbieniem. Jak im pomóc ? Jak się nie zamartwiać o ich relacje ? Jak reagować na wybuchy złości u starszego ?

  Odpowiedz
 57. Pierwszy miesiąc po urodzeniu drugiego dziecka – czego się spodziewać, na o przygotować.

  Odpowiedz
 58. Jak radzić sobie z zadroscia trzylatki o 5miesiecznego brata? Odpychanie , szarpamie za rączki. Jak rozbudzić w niej miłość do młodszego brata?

  Odpowiedz
 59. Poniewaz juz w kwietniu powitamy w naszej rodzinie kolejne malenstwo, a nasza pierwsza coreczka ma wlasnie 2 latka i 8 miesiecy (w maju bedzie miala 3 urodziny) zastanawiam sie caly czas i szukam rad jak najlepiej przygotowac ja na te ogromna zmiane w naszym zyciu?! Obawiam sie jej reakcji np. na mniejsza ilosc czasu jaki bede mogla jej poswiecic?! Nie chce by czula sie odsunieta, mniej wazna, tylko dlatego ze fizycznie bede mniej z nia, bo maluch bedzie mnie tez potzrebowal. Jestem z nia w domu od narodzin i nie wyobrazam sobie inaczej, wiec jestesmy caly czas razem. Nie chialabym posylac jej do zadnej placowki!! Chce tez nadal dbac o jej rozwoj i pomagac w nauce emocji i ich regulacji, szczegolnie ze to wlasnie ten wazny czas w jej zyciu. Na razie ona sama jest cudowna, podekscytowana i mowi ze nie moze doczekac sie na baby:) Ale ja oczywiscie matrtwie sie, jak to mama!

  Odpowiedz
 60. Mam dwójkę synów: 1,5 roku i 15 lat.
  Starszy nie cierpi malucha (zdarzają się czasem chwile, gdy go pogłaszcze albo się uśmiechnie, ale bardzo rzadko).
  Staram się 15-stolatkowi poświęcić czas, gdy maluch śpi (porozmawiać, pomóc w lekcjach), ale nie jestem pewna czy to wystarcza, by nie czuł się odrzucony. W końcu przez ponad 13 lat był moim oczkiem w głowie, a teraz „stracił” swoją pozycję, jest ktoś kto zajął jego miejsce. Niby wie, że go kochamy, niby mówi, że nie jest zazdrosny i rozumie, ale nie jestem tego pewna.
  Jak sprawić, by starszy spojrzał na brata bardziej przyjaźnie, by jego „czułości” czy zabawy nie były podszyte złośliwością. Jak takie uszczypliwości wpływają na malucha? Co zrobić, żeby zaspokoić potrzeby obu? Żeby nie czuli się pokrzywdzeni.

  Odpowiedz
 61. U nas za dwa miesiące pojawi się drugie dziecko, różnica wieku będzie wynosiła idealnie 2,5 roku. Mimo pomocy w formie książeczek o mamie w ciąży (np. Pucio umie opowiadać), widać że starszak już teraz jest bardzo przejęty całą sytuacją. Wprawdzie odnosimy wrażenie, że cieszy się z rodzeństwa, bo np. macha do brzucha, opowiada, że bobas ma pokój w brzuchu mamy itp., ale pojawił się problem z adaptacją u opiekunki (zaczął przygodę 4 miesiące temu) m. in. zaczął ssać kciuka, popuszczać, zaczął być bardzo czujny i obawia się kontaktów z obcymi (nowość, zawsze był bardzo otwarty)… ostatecznie zrezygnowaliśmy też z pomocy opiekunki, żeby mógł poczuć, że jesteśmy blisko niego. Staramy się dawać mu ciepło i dużo miłości, wygląda jakby pomału zaczął dochodzić do siebie, ale jak lada dzień narodzi się drugie dziecko i trafi się drugi HNB, to już nie do końca mam pomysł jak go zaangażować, żeby czuł się potrzebny i ważny. Początkowo myślałam o tym, żeby pomagał przy wszystkich czynnościach z maluchem, ale czy to nie będzie zbyt obciążające dla dwulatka? Jaka aktywność byłaby dobra dla dwulatka z bobasem u boku?

  Odpowiedz
 62. Jak przygotować malucha na narodziny nowego członka rodziny, który będzie miał 27 mies. w momencie narodzin brata/siostry. Dopiero co skończone kp w 20 mies, przed nami jeszcze odpieluchowanie i przenosiny „starszaka” do innego pokoju (to, że jedna zmiana naraz to wiem;) I czy to prawda, że dzieci zawsze (ze względu na instynkt przetrwania) będą w jakimś stopniu rywalizować o względy rodziców?

  Odpowiedz
 63. Jak budować silną relację między dziećmi? jak dostosowywać ilość wspólnego czasu do skrajnie różnych dzieci gdzie jeden bardzo tego wymaga, a drugi potrafi się dłuższą chwilę zająć sobą i chodzi trochę własnymi ścieżkami (dzieci 18msc)? Czy dać dziecku w tym względzie podążać za swoimi potrzebami czy „na siłę” szukać kontaktu by było „sprawiedliwie”?

  Odpowiedz
 64. 1. Emocje matki – poczucie że „zdradzam” starszaka. Że po parodniowej rozłące już będzie inaczej niż przed nią.
  2. Jak przygotować starszaka na pojawienie się rodzeństwa. Różnica wieku między dziećmi 3 lata.

  Odpowiedz
 65. Jak radzić sobie z zaspokojeniem potrzeb dzieci w zupełne rożnym okresie rozwoju (niemowląt i 3 latek)? Jak dzielić uwagę? Co robić ze swoją złością jak już uda się nam „wyoddychac” trudna sytuacje , przecież ona nie znika?

  Odpowiedz
 66. Cześć, ja chętnie posłucham o psychologicznych, rozwojowych etapach, albo po prostu naturalnych częściach dynamiki związku między rodzeństwem. Mały 8 msc i 2,5 latek to jak tu widzę w komentarzach i na codzień układ trudny – zabieranie zabawek, czy klepanie po głowie to normalka. Ale także codzienne czułości i pokazywanie sobie nawzajem świata i pierwsze zabawy. Myślę, że wiedząc z czego wynikają ich „problemy” w relacjach, a co jest naturalnym etapem (niekoniecznie najfajniejszym czasami) rozwoju dla nich i ich związku będę mogła spokojnie reagować, ale gdy będzie to konieczne. Będę wiedziała też, kiedy powinnam dać im się „dogadać” samemu. 🙂

  Odpowiedz
 67. Temat bardzo potrzebny i aktualny dla mnie jako mamy 2 dzieci (3,5 latki i 2-miesieczniaka). Proponuje temat o tym jak kształtować pozytywna więź między rodzeństwem i jak radzic sobie z negatywnymi odczuciami np. zazdrość, agresja, wieczna konkurencja itp. Dziękuję bardzo – nie mogę się doczekać tego webinaru!

  Odpowiedz
 68. Jak zorganizować przestrzeń do spania dla dzieci (noworodek i 3 lata) i rodziców, kiedy ma się jedną sypialnie?
  Czy rodzeństwo (1 rok i 4 lata) mogą spać razem w pokoju? Jak radzić sobie z nocnymi pobudkami, żeby młodsze nie budziło starszego?

  Odpowiedz
 69. Duża różnica wieku (7 lat), pogodzenia wszystkich potrzeb. Matka z 2 dzieci całe dnie w domu + nauka zdalna. 2 dzieci o specjalnych potrzebach.

  Odpowiedz
 70. Planuję drugie dziecko i jedna rzecz mnie bardzo zastanawia. Moja córcia ma prawie 2,5 roku i do teraz kiedy wraca ze żłobka wymaga przez resztę dnia naszej nieustannej uwagi. Praktycznie nie bawi się sama choćby przez 2 minuty. Układanie puzzli – ona sama ale każdy puzzel jest „mama zobacz” i najlepiej siedz obok. Koloruje – tata musi siedzieć obok „tata nie idź”. Ulubione zabawy – bieganie od mamy do taty, razem turlanie po łóżku itp. Jak gotuje w swojej kuchence to zupa dla mamy, picie dla taty i cały czas trzeba być obok bo inaczej woła nas ciągle albo idzie za nami i koniec zabawy. Zastanawiam się jak w takiej sytuacji w ogóle można funkcjonować z drugim dzieckiem? Ledwo dajemy radę żeby drugi rodzic w tym czasie ogarnął trochę wspólnego życia w domu 😉 Jak jej wytłumaczyć że dostanie mniej uwagi bo jest drugie dziecko? Zanim będzie drugie dziecko to będzie miała koło 3,5 roku więc możliwe że sytuacja się zmieni z nią. Ale może inni rodzice mają podobne odczucia i pytania i możnaby o tym pogadać? Albo na wypadek gdyby za rok było u mnie tak samo z córcią 😀 (wiem wiem że wszystko mija, nawet najdłuższa żmija, droga Magdo! )

  Odpowiedz
 71. Praktyczne porady jak zapobiegać konfliktom między dzieciakami z małą różnicą wieku – stricte praktyka, nie dlaczego one powstają czy że muszą być, tylko jak i czy je łagodzić.
  Jak zorganizować wspólne życie, jak i w co się bawić, jak podzielić uwagę rodzica na więcej dzieciaków.

  Odpowiedz
 72. Po raz pierwszy usłyszałam ostatnio od starszaka: „Nie lubię mamy” 🙁 Jak wyważyć opiekę nad młodszą koalą przyklejoną do mnie jak rzepka i starszym synem, tak aby łagodzić konflikty pomiędzy nimi i by każdy czuł się kochany po równo?

  Odpowiedz
 73. Jak poradzić sobie z cofnięciem rozwoju u tego starszego gdy pojawi się noworodek?
  I jak poradzić sobie z „atakami agresji” na tego mniejszego?
  I jak nie stracić zaufania, bliskości hm ogólnie relacji gdy jest dwójka na pokładzie i sama w ciągu dnia (podczas gdy ojciec w pracy) nie jestem w stanie się rozdwoić i muszę zaspokoić potrzeby każdego z osobna.

  Odpowiedz
 74. U nas na stanie dwójka, córka 2,5 roku a synuś 2 miesiące. Generalnie córcia jest cudowna, bardzo grzeczna i kochana, chętnie pomaga przy synku, jak trzeba to grzecznie bawi się sama, nie ma oznak zazdrości, więc wszystko wydaje się super. Jest we mnie jednak bardzo duża obawa, że mogę przeoczyć, że córce jest źle. Zuzia jest generalnie radosna a my staramy się poświęcić jej każdą wolną chwilę, ale wiadomo, tu maluszek płacze, to trzeba ugotować, posprzątać itp. Nie chciałabym w tym wszystkim przeoczyć, że córcia czuje się pominięta. Na co zwracać uwagę? Czy są jakieś symptomy, które mogą sugerować, że jest coś nie tak? Jak wtedy sobie radzić?

  Odpowiedz
 75. Hej Magdo i czytelniczki/czytelnicy 😉 Mamy cudowną dwójkę, córka 2,5 roku a synuś 2 miesiące. Generalnie córcia jest cudowna, bardzo grzeczna i kochana, chętnie pomaga przy synku, jak trzeba to grzecznie bawi się sama, nie ma oznak zazdrości, więc wszystko wydaje się super. Jest we mnie jednak bardzo duża obawa, że mogę przeoczyć, że córce jest źle. Zuzia jest generalnie radosna a my staramy się poświęcić jej każdą wolną chwilę, ale wiadomo, tu maluszek płacze, to trzeba ugotować, posprzątać itp. Nie chciałabym w tym wszystkim przeoczyć, że córcia czuje się pominięta. Na co zwracać uwagę? Czy są jakieś symptomy, które mogą sugerować, że jest coś nie tak? Jak wtedy sobie radzić?

  Odpowiedz
 76. Ja chętnie usłyszę jak radzić sobie z odrzuceniem przez starsze dziecko, nad którym opiekę w dużej mierze przejęła babcia i zajęła miejsce mamy.

  Odpowiedz
 77. Aja mam taki komentarz: jako mama dwójki (różnica wieku niecałe 2 latka) córka 4 latka i synek 2latek chciałabym wiedzieć jak wzmacniać miedzy nimi więź. Dodam także ze z radością czytam poprzednie komentarze- widać w nich niekłamaną prawdziwa troskę rodzica o dobrostan dziecka, czuć miłość i zaangażowanie. 40 lat temu tak nie było. Nie w każdym domu i nie w takiej skali. To dobre i budujące. Serdecznie pozdrawiam wszystkie Mamy!
  Magda

  Odpowiedz
 78. Witam. Mam trzyletnią córkę, oczekujemy w maju narodzin synka/braciszka. Chciałabym przygotować córkę do narodzin brata i wiedzieć jsk postępować po narodzinach synka. Staram się już teraz aby uczestniczyła w przygotowaniach ale martwię się że i tak poczuje się odrzucona i zazdrosna. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 79. Blizniaczki 9 mcy, mama samodzielnie wychowujaca. Jak otoczyc je opieka, budowac ich wiez aby nie czuly sie gorsze? Niekochane? Zeby nie myslaly ze mama poswieca im za malo czasu.

  Odpowiedz
 80. Jestem mama dwójki chłopców – 2,5 r i 6 m. Starszy syn bardzo ciężko przeżył pojawienie się brata w domu. Jedynym wydobywającym z siebie dźwiękiem był pisk. Teraz kiedy syn wie, ze brat nie zniknie i z nami zostaje- pojawia się agresja. Te 6 miesięcy pomimo tej walki o dobre chwile – są warte poświęcenia natomiast będę wdzięczna za każda pomoc w tym, jak mogę pomoc synowi.

  Odpowiedz
 81. Mam półtoraroczne bliźniaczki. Jak radzić sobie z zazdrością o mamę. Jedna jest silniejsza i lepiej chodzi, jest bardzo zaborcza. U drugiej pojawiła się frustracja i agresja – ciągnie za włosy, mnie i siostrę. Trudność polega głównie na tym, że one jeszcze nie mówią, także nie ma opcji, że się im coś wytłumaczy. Dostaliśmy radę od dorosłej bliźniaczki, że musimy się z mężem nimi podzielić. Jedna będzie mamy a druga taty. Czy takie podejście ma sens? Dla mnie jest nie do pomyślenia. Kolejny watek to kwestia WWO. Mam wrażenie, że jedna córeczka, ta bardzo zaborcza jest WWO. Jak to wpływa na podejście do niej i do siostry?

  Odpowiedz
 82. Zazdrość w rodzeństwie. Jak sobie z nią radzić?

  Odpowiedz
 83. Ja chciałabym posłuchać jak rozwiązywać problem dzielenia się zabawkami między rodzeństwem (wyrywanie zabawek przez starszą córkę (4 letnią) młodszej 2,5 letniej + szczypanie i wyrywanie włosów). Jak reagować gdy obie na raz płaczą (najpierw starsza zaatakowała młodszą, a później młodsza „oddała” starszej), którą najpierw pocieszyć gdy nie chcą być obie naraz przytulone, odpychają się wówczas i kopią. Gdy jedną przytulam druga czuje się odrzucona, płacze wtedy jeszcze głośniej, jak rozwiązywać takie sytuacje.

  Odpowiedz
 84. Mała różnica wieku miedzy rodzeństwem (u nas przewidywane rok i 3 mce) – wyzwania i jak sobie z nimi radzić (spanie, spacery, co zrobić ze starszakiem podczas karmień itp.)

  Odpowiedz
 85. Między moimi dziećmi jest 16 miesięcy różnicy, młodsza ma tydzień. Syn po drzemce w połowie dnia bardzo płacze, nie da się uspokoić. Leżę przy nim i wspieram go w emocjach ale widzę, że po chwili nie ma to sensu i przechodzę do obowiązków domowych i wtedy powoli syn też wraca do normalności. Czy dobrze robię? Wiem, że to pewnie dlatego, że nie było mnie ponad tydzień w domu i On odreagowuje, jednak chciałabym mu złagodzić ten stres.

  Odpowiedz
 86. Karmienie piersią w ciąży, karmienie w tandemie (przeciwwskazania do karmienia w ciąży i w tandemie, jak karmić dwójkę – czy zawsze najpierw noworodek? jak to zorganizować).

  Odpowiedz
 87. Czy pojawienie sie rodzenstwa nie ma negatywnego wplywu na rozwoj starszego dziecka, bo rodzenstwo zabiera czas, uwage, srodki finansowe rodzicow?

  Odpowiedz
 88. Gdy partner/maz nie chce miec wiecej dzieci, co wtedy? Jak rozmawiac, czy przekonywac skoro sami nie wiemy jak bedzie z dwojka, a cofnac sie do jedynaka juz nie mozna. Czy wiecej dzieci niszczy zwiazek?

  Odpowiedz
 89. Temat aktualny, bo właśnie pojawił sie w domu braciszek, a córka ma prawie 2 latka. Jak karmić w tandemie żeby dla maluszka nie brakło mleczka, szczególnie na początku, póki drugie dziecko nie „zgłosi swojego zapotrzebowania”. Jak usypiać dwoje dzieci, żeby nie trwała to wieczność, żeby nie krzyczeć na dziecko i nie frustrować sie. Córka jest bardzo cierpliwa i czeka, ale w końcu chce cycusia, bo teraz jej kolej, a maluch nie chce usnąć. Czy może lepiej powinna usypiać z tata? Widać tez, ze złości nie bardziej, mimo ze pozornie reaguje na brata dobrze i musi gdzieś wylądować frustracje.

  Odpowiedz
 90. Jak postępować gdy starsze dziecko (moje ma ponad dwa latka) bije młodsze (u mnie- czteromiesięczne rodzeństwo). Mam oczy dookoła głowy ale czasem refleks mnie zawodzi żeby w porę złapać starszaka za rękę. Rozmowy i upominania nie pomagają.

  Odpowiedz
 91. Jak rozwiązać konflikt pomiedzy dwiema kuzynkami 2latkami które po 5 minutach wspólnej zabawy zaczynaja się kłócić i zabierać sobie zabawki,po czym jedna bije po glowie i odpycha a druga gryzie(ta gryząca to moja córeczka)
  Pyt. 2
  Jak dotrzec do 2latki która nie slucha.
  Np. Mówię żeby nie uciekala do kuzynek a ona ucieka.
  Jest zmęczona i śpiąca w nocy i ucieka do dziadków a oni ogladaja seriale

  Odpowiedz
 92. Chciałabym prosić o poruszenie tematu tandemu. U nas na pokładzie 3 dniowy noworodek, niespełna 3 latek i tandem. Myslalam ze gdy będę obu chłopców karmiła piersią to będzie łatwiej, ale niestety jest trudno, ba, jest nawet walka o pierś- dokładnie tą z której karmię młodszego. Jak lewą, to starszsk chce lewą. Jak prawa, to prawa 🙂 jest też duzo miłości ale właśnie przeplatanej wielką złością na małego braciszka.

  Odpowiedz
 93. A co w przypadku małej różnicy wieku, u nas 1,5 roku? Jak pogodzić potrzeby maluszka i starszego dziecka gdy zostaje się z nimi samej w domu ( mąż pracuje w systemie zmianowym 24/7)? Jak poradzić sobie zwłaszcza nocą, gdy oboje w tym samym momencie czegoś potrzebują? Jak dać radę fizycznie i psychicznie gdy śpi się non stop maksymalnie 3 godziny, a nie ma możliwości odespania w dzień? Jak nie denerwować się na starsze dziecko, które nie zawsze rozumie potrzeby rodzeństwa, itd.?

  Odpowiedz
 94. Usypianie. Jak ogarnąć usypianie dwojki dzieci, kiedy mlodsze jest very high need, drugiemu ida zeby, a tata ma druga zmianę.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

GRUPA DLA SPECJALISTÓW

BEZPŁATNY WYKŁAD

Wykład online „Gdy maluch urodzi się chory”

TEMATY

AKTUALNOŚCI

Już 8 grudnia premiera książki "Czwarty Trymestr"

Kup w przedsprzedaży książkę o pierwszych 3 miesiącach życia malucha  i otrzymaj zestaw pinów gratis!

W kwietniu 2022 roku ponownie będziesz mieć okazję dołączyć do Klubu.